باکتری‌های موجود در بافت پستان در پیشگیری از سرطان پستان نقش دارند
باکتری‌های موجود در بافت پستان در پیشگیری از سرطان پستان نقش دارند

سرطان و آنکولوژی

بازدید : 1847

پژوهش‌گران کلینیک کلیولند اخیرا متوجه تفاوت‌هایی در ترکیب باکتریایی پستان زنان سالم و زنان مبتلا به سرطان پستان شده‌اند. در این پژوهش که در ژورنال انکوتارگت چاپ شده است، بافت پستان 78 زن که 57 نفر از آنان به دلیل سرطان پستان ماستکتومی شده بودند و 21 نفر دیگر که برای جراحی زیبایی سینه مراجعه کرده بوند، بررسی شده است. پژوهش‌گران دریافته‌اند که در بافت پستانی سالم، تعداد بیشتری از باکتری‌های گونه متیلوباکتریوم (methylobacterium) یافت می‌شود. این دست‌آورد می‌تواند نگرشی جدید در مبارزه با سرطان پستان ایجاد کند.

تا پیش از این بیشتر تحقیقات بر روی میکروبیوم بدن انسان، روی باکتری‌های روده متمرکز بود. پژوهش‌های پیشین ارتباطی را میان میکروب‌های روده و سرطان پستان یافته بودند. بر اساس آن پژوهش‌ها، میکروب‌های روده با تنظیم سطح استروژن می‌توانند در سرطان پستان نقش داشته باشند. با این حال پژوهش اخیر نخستین پژوهشی بود که تفاوت‌ها را در باکتری‌های پستان بررسی می‌کرد.

دکتر انگ، یکی از مسئولان این پژوهش، می‌گوید: امیدواریم بتوانیم بیومارکرهایی را بیابیم که درتشخیص سریع و آسان سرطان پستان به ما کمک کنند. در بهترین حالت این آرزو را داریم که بتوانیم از میکروبیوم، درست پیش از به وجود آمدن سرطان استفاده کنیم و سپس با استفاده از پروبیوتیک‌ها یا آنتی‌بیوتیک‌ها، از آن پیش‌گیری کنیم.

در کنار این یافته، پژوهش‌گران متوجه افزایش سطح باکتری‌های گرم مثبت از جمله استافیلوکوک‌، کورینه‌باکتریوم، پروپیونی‌باکتریاسه و اکتینومایسز‌ در نمونه ادرار بیماران شدند. برای فهم نقش احتمالی این باکتری‌ها در سرطان پستان، همچنان به پژوهش‌های بیشتری نیاز است. به گفته یکی از پژوهش‌گران، اگر بتوانیم باکتری‌هایی را که در ایجاد سرطان نقش دارند هدف بگیریم، ممکن است بتوانیم با نامناسب کردن محیط برای سرطان، درمان‌های موجود را موثرتر کنیم.

پژوهش‌گران هم‌اکنون در حال پژوهش بر روی درمان‌هایی بر اساس نانوتکنولوژی هستند تا بتوانند آنتی‌بیوتیک‌ها را مستقیما به باکتری‌های مرتبط با سرطان سینه برسانند.

لینک منبع : www.sciencedaily.com

متن خبر از رضا سیفوری پور