چگونه دوره‌ی قاعدگی خود را متوقف کنیم یا سرعت ببخشیم؟!
چگونه دوره‌ی قاعدگی خود را متوقف کنیم یا سرعت ببخشیم؟!

زنان و زایمان

تاریخ انتشار : 1397/06/11 بازدید : 3632

برای همه ما اتفاق افتاده که در آغاز یک رویداد خیلی مهم، مهمانی و یا مسافرت ناگهان قاعدگی را تجربه کنیم. البته شاید دلیل این اتفاق استرس باشد اما در کل نمی توان همه رویدادهای زندگی را طوری برنامه ریزی کرد که در سیکل قائدگی مان قرار نگیرند. پس چاره چیست؟

این موضوع برای افرادی که قاعدگی های نامنظمی دارند هم شاید جالب باشد. هرجند روش علمی برای توقف این دوره ها وجود ندارد، اما برخی از روش ها می توانند سرعت خونریزی قاعدگی را افزایش دهند، که این امر ممکن است دوره را کوتاه کند.

روش های زیر برای سرعت بخشیدن به دوره قاعدگی که شروع شده است، وجود دارد:

  • داشتن ارگاسم
  • گرفتن برخی از تمرینات
  • اجتناب از استفاده از تامپون ها

حتما بخوانید احتمال حمله قلبی در افرادی که قاعدگی زودهنگام دارند، بیشتر است

توقف دوره قاعدگی با استفاده از روش کنترل بارداری:

افرادی که قرص ترکیبی ضد بارداری را مصرف می کنند می توانند دوره قاعدگی خود را تا حدودی برنامه ریزی کنند، زیرا می دانند که در طول هفته ای که قرص های دارونما را مصرف میکنند یا قرص مصرف نمیکنند دوره قاعدگی خواهند داشت.

اگر آنها با توجه به برنامه‌ی مصرف قرص‌هایشان در دوره‌ی مصرف دارونما باشند یا قرص استفاده نکنند، دوره قاعدگی آنها شروع می‌شود و در این زمان می توانند شروع به مصرف قرص های بعدی خود کنند. انجام این کار باعث افزایش سطح هورمون ها در بدن می شود که ممکن است مدت زمان خونریزی را کاهش دهد، گرچه هیچ تضمینی برای این وجود ندارد.

راههای متوقف کردن دوره‌های دراز مدت

می توان با استفاده از کنترل هورمونی بارداریدوره های طولانی خود را متوقف کنید. پزشکان به این موضوع به عنوان "سرکوب قاعدگی" اشاره می کنند. روش های دراز مدت برای متوقف کردن دوره قاعدگی عبارتند از:

  • دستگاه های داخل رحمی (IUD)
  • قرص ترکیبی
  • تزریق پروژستین
  • ایمپلنت های پیشگیرانه

آیا متوقف کردن طولانی مدت دوره مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

با توجه به شبکه ملی سلامت زنان، هیچ مدرکی وجود ندارد که دوره های پرش با کنترل هورمونی بارداری برای سلامتی مضر باشد. با این حال، برخی از عوارض جانبی احتمالی برای مصرف برخی از انواع کنترل هورمونی بارداری در طول سال ها وجود دارد.

به عنوان مثال، به گفته انجمن سرطان آمریکا، استفاده طولانی مدت از روش های کنترل بارداری ممکن است خطر ابتلای فرد به انواع خاصی از سرطان را افزایش دهد. برعکس، ممکن است خطر برخی از انواع سرطان را کاهش دهد.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی