تاثیر کم خوابی یا پرخوابی بر سلامت بدن
تاثیر کم خوابی یا پرخوابی بر سلامت بدن

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/06/10 بازدید : 3821

ما یک سوم زندگی مان را در خواب سپری میکنیم، اما در مورد تاثیرات این نیاز بیولوژیکی بر سیستم قلبی-عروقی اطلاعات اندکی داریم. دانشمندان یافته اند برای سالم زیستن و داشتن قلبی سالم یک خواب خوب و شیرین بین 6 تا 8 ساعت بسیار موثر است.

در مطالعه ایی که در همین زمینه در مرکز جراحی قلب اُناسیس آتن در یونان توسط دکتر فونتاس انجام شده است، رابطه بین مدت خواب و بیماری قلبی عروقی با استفاده از یک متاآنالیز، مورد بررسی قرار گرفت. (متاآنالیز شامل 11 مطالعه آینده نگر از بیش از یک میلیون بزرگسال (1,000,541) بدون بیماری قلبی عروقی است که طی پنج سال گذشته منتشر شده است.)

حتما بخوانید کم خوابی علت افزایش وزن

این مطالعه بر روی دو گروه، یکی افراد با خواب کوتاه مدت (کمتر از شش ساعت) و دیگری افراد با خواب طولانی مدت (بیش از هشت ساعت)، صورت گرفته و نتایج آن با گروه مرجع که افراد در آن شش تا هشت ساعت می خوابند، مقایسه شدند. نتایج بیان می کنند که:

نقل قول از متخصصان پزشکیدر هر دو گروه، افراد با خواب کوتاه و افراد با خواب طولانی مدت، خطر بروز سکته وجود دارد. اما در مقایسه با بزرگسالانی که 6 تا 8 ساعت در شب می خوابند، احتمال بروز سکته در افراد با خواب کوتاه 11 درصد و در افراد با خواب طولانی 33 درصد تخمین زده شده است.

دکتر فونتاس در این باره می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکییافته های ما نشان می دهد خواب بیش از حد یا خیلی کم ممکن است برای قلب بد باشد. اما برای اینکه بتوان با قطعیت چیزی را بیان کرد، باید تحقیقات گسترده تری انجام شود. اما ما می دانیم که خواب بر فرآیندهای بیولوژیکی مانند متابولیسم گلوکز، فشار خون و التهاب تأثیر می گذارد و همه این ها بر بیماری های قلبی عروقی اثر دارند.

قابل ذکر است که امکان خطر در یک خواب کوتاه و یا دراز کشیدن بسیار کم است، اما شواهد حاکی از آن است که برای داشتن سلامت جسمانی، باید از کم خوابی و یا پرخوابی پرهیز نمود.

خبر خوب این است که راه های زیادی برای عادت کردن به خواب شش تا هشت ساعت در شب وجود دارد که می توان به، اجتناب از مصرف الکل و کافئین قبل از خواب، خوردن سالم و فعالیت جسمی داشتن اشاره نمود.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی