کلسترول بد چیست؟
کلسترول بد چیست؟

قلب و عروق

تاریخ انتشار : 1397/06/04 بازدید : 4599

کلسترول چیست؟

کلسترول یک مولکول زیستی از دسته چربی هاست که در حد نرمال یک ماده حیاطی برای بدن انسان محسوب می شود. علاوه بر اینکه خود بدن می تواند آن را تولید کند، مصرف مواد گوشتی نیز میزان قابل توجهی از کلسترول را برای انسان فراهم میکند. اما خیلی مهم است که بتوان با رژیم های غذایی مناسب و انجام فعالیت های ورزشی، مقدار کلسترول بدن را کنترل نمود.

بالا بودن کلسترول را می توان با انجام آزمایش خون تشخیص داد اما نوع دیگری از کلسترول وجود دارد که پزشکان معمولا آن را آزمایش نمی کنند، لیپوپروتئین (a) یا Lpa یا کلسترول بد.

کلسترول بد چیست؟

Lpa یک پروتئین کوچک است که می تواند از طریق جریان خون، حرکت کند، باعث ایجاد پلاک مضر گردد و شریان ها را مسدود نماید. اما میزان این دسته از کلسترول ها در آزمایشات عادی پزشکی مشخص نمی شوند.

همانطور که از طریق خون جریان می یابد، پلاک بیشتر و بیشتر به هم می چسبد، شرایین شما به تدریج تنگ تر می شود، ذخایر خون برای پمپ شدن به قلب و مغز شما محدود میشود. این منجر به افزایش خطر لخته شدن خون، حمله قلبی، سکته مغزی و تنگی آئورت می شود.

حتما بخوانید ارتباط آسیب حاد کلیه با نارسایی قلبی

آزمایشهای پانل های کلسترول و چربی شامل آزمایش خون لیپوپروتئین (a) یا Lpa نیستند و بیمار باید جداگانه برای تست این نوع کلسترول آزمایش دهد.

کتابخانه ملی ایالات متحده توصیه می کند افرادی که بیماری قلبی دارند (علیرغم داشتن نتایج طبیعی از دیگر آزمایشات چربی)، افرادی که دارای کلسترول بالا هستند (حتی اگر آنها یک رژیم غذایی سالم داشته باشند) و افرادی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارند (به ویژه اگر در سن نوجوانی رخ داده یا مرگ ناگهانی ایجاد شده) باید آزمایش خون را انجام دهد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها دو کد ICD-10 را برای تشخیص سطوح لیپوپروتئین (a) یا Lpa تایید کردند. این سیستم ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی به منظور طبقه بندی و کد گذاری علائم و تشخیص ها مطابق با مراقبت های مناسب بیمارستانی در ایالات متحده است.

کدهای جدید می توانند به تشخیص بیماری در افرادی که نشانه هایی بروز نمی دهند کمک کند، مانند ترمولیس که دارای سطوح بالا Lp-a و سابقه خانوادگی Lp-a و کلسترول بالا است.

کلسترول بد در چه افرادی بروز می کند؟

افرادی که دارای سابقه خانوادگی قوی در بیماری های نارسایی قلبی و پیشامد های قلبی هستند، مردان بالای 55 سال و زنان قبل از 65 سال، باید Lp-a  برای آنها اندازه گیری شود. همچنین افرادی که در معرض خطر متوسط از حمله قلبی یا سکته مغزی هستند نیز باید آزمایش شوند.

افزایش یا عدم افزایش، سطوح Lp-a  باعث کمک به طبقه‌بندی خطر ابتلا می‌شود. درنهایت، اگر شخصی دارای سابقه شخصی بیماری ابتدایی قلب بدون علت‌های واضح و روشن ایجادکننده مشکل باشد، معمولاً سطح بالایی از Lp-a را مشاهده خواهد شد.

اگر مشکل شما به‌تازگی تشخیص داده‌شده و مطمئن نیستید که چه چیزی را در پیش رودارید، پیشنهاد می‌کنیم شیوه زندگی سالمی را پیش گرفته که در آن ورزش و خوردن غداهای سالم نقش به سزایی دارند.

اصول اولیه هنوز بسیار مهم هستند و شامل عدم مصرف سیگار، حفظ وزن سالم، رژیم غذایی معتدل، مانند میوه‌ها و سبزی‌ها و ورزش منظم هست.

لافین عضو کتابخانه ملی آمریکا در این باره میگوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیمن همچنین شما را تشویق می‌کنم که به دنبال نظر پزشک واقعی یا متخصص قلب خود در مورد تغییرات از بین برنده و درمان عوامل خطر مانند کلسترول LDL و فشارخون بالا باشید.

لافین ادامه میدهد:

نقل قول از متخصصان پزشکیاز وی بخواهید  سطوح پایین‌تر کلسترول LDL را حتی نسبت به افرادی که دارای مشخصات مرسوم مشابه خطر خود هستند، اما بدون افزایش Lp-a  هدف بگیرند.

ترمولیس تأکید می‌کند که احساس می‌کند مهم است که «هر فرد حداقل یک‌بار در طول عمر خود برای لیپوپروتئین بالا (a) مورد آزمایش قرار گیرد تا این عامل خطر بالقوه ژنتیکی بیماری قلبی در اوایل تشخیص داده شود».

نتیجه تحقیقات پزشکیپس‌از این، ضروری است که افرادی که این نوع کلسترول دارند، خود را از طریق  کار با پزشکان خود آموزش دهند تا بدین گونه  برنامه‌ای برای  پیشگیری از بیماری قلبی بسازند و در مورد احتمال سکته یا علائم حمله قلبی مراقب و حساس بمانند.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی