درمان روماتیسم مفصلی
درمان روماتیسم مفصلی

داروهای جدید

تاریخ انتشار : 1397/06/04 بازدید : 10331

روماتیسم مفصلی چیست؟

اختلال مزمن در مفصل را آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی می نامند. دردی مزمن با علت ناشناخته. این بیماری در فرد مبتلا، به صورت درد و تورم در مفاصل بدن و احساس خشکی و خستگی صبحگاهی مشخص می شود. هرچند هنوز علت دقیق برای ابتلا به این بیماری معرفی نشده است اما ممکن است باکتری ها، مایکو پلاسما و حتی ویروس ها مسبب این بیماری باشند.

نشانه های ابتلا به روماتیسم مفصلی

  • خستگی و خشکی صبحگاهی مفاصل
  • تورم مفاصل
  • درد مفصلی
  • توده های ریز در مفاصل

روش جدید درمان روماتیسم مفصلی

Baricitinib نام دارویی است که اخیرا توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA به عنوان داروی کنترل آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) معرفی شده است. 

این قرص خوراکی یک بار در روز مصرف می شود. این دارو برای افراد مبتلا به RA هست که به یک یا چند عامل ضد TNF پاسخ نداده اند، که یک نوع از داروهای زیستی می‌باشد.

دانشمندان به جای یک داروی بیولوژیک، baricitinib را "داروی هدف کوچک مولکولی" می نامند. انتظار می رود که این دارو به طور قابل توجهی ارزان تر از بسیاری از داروهای بیولوژیک باشد، به خصوص بدلیل اینکه در قالب قرص خوراکی است.

Baricianinib یک DMARD هدفمند - یا داروهای ضد رماتیسم اصلاح کننده‌ی بیماری - است که به عنوان یک مهار کننده Janus-kinase یا JAK عمل می کند.

این دارو تنها دومین مهار کننده JAK در کلاس خود است که تایید شده است. اولین مهارکننده ، Xeljanz، از سال 2012 تا کنون بوده است.

داروی تولید شده توسط Eli Lilly در دوز 2 میلیگرم می باشد. در ابتدا به صورت گزینه های 4 میلی گرم و 2 میلی گرم ارائه میشد، اما FDA تنها  فرمول 2 میلیگرم آن را تایید کرد.

پزشکان معتقدند این دارو به دلیل ماهیت خوراکی بودن برای بیمارانی که عوامل ضد TNF (تزریق وریدی یا تزریق عضلانی) بر آنها موفق نبوده است بسیار موثر است.

دکتر داوید پیزتسی، یک متخصص روماتولوژی و استاد پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی که بنیاد آرتروزنامیده میشود، در این باره می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیمهار کننده های JAK (مانند داروی  baricitinib)" به صورت خوراکی فعال هستند، نه تزریقی، که یک ویژگی بسیار خوبی است.

وی ادامه داد:

نقل قول از متخصصان پزشکیبسیاری از بیماران وجود دارند که تزریق وریدی یا تزریق عضلانی را نمی خواهند، بنابراین راحتی با یک قرص در یک روز وجود دارد که بسیاری خوشایند است.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی