چگونه مقاومت به لپتین موجب چاقی می شود؟
چگونه مقاومت به لپتین موجب چاقی می شود؟

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/06/04 بازدید : 2718

هورمون لپتین چیست؟

لپتین نام هورمونی در بدن است که احساس سیری را در بدن شما ایجاد میکند. همین حس موجب می شود کمتر غذا بخورید و در عمل چاق نشوید. اما عارضه ایی وجود دارد تحت عنوان "مقاومت به لپتین" که در افراد چاق بوجود می آید.

مقاوت به لپتین چگونه رخ میدهد؟

لپتین یا هورمون اشتها توسط بافت های چربی ترشح می شود؛ پس هرچه میزان چربی در بدن بیشتر باشد، میزان ترشح این هورمون در بدن بیشتر است. لپتین به گیرنده های عصبی در هیپوتالاموس پیام سیری را می فرستد و در نهایت مغز شما پیام کاهش اشتها و افزایش سو خت و ساز را دریافت میکند.

شاید بتوانید حدس بزنید؛ اگر پیام سیری از هورمون لپتین به هیپوتالاموس نرسد، چه خواهد شد! بله، شما با اینکه سیر هستید، باز هم غذا می خوردید و چاق و چاق و چاق تر می شوید. به این پدیده مقاوت به لپتین نام دارد.

حتما بخوانید خوردن هنگام سیری: نبرد بین دو سیگنال مغز

مقاومت به لپتین چگونه بوجود می آید؟

در تحقیقات جدید، دانشمندان دریافته اند که موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا هستند، آنزیمی به نام MMP-2 تولید می کنند که گیرنده های هورمون لپتین را در سطح سلول های عصبی در هیپوتالاموس مهار میکند.

همانطور که گفته شد، این امر از اتصال لپتین به گیرنده ها جلوگیری میکند، که این اتفاق به نوبه خود نورون ها را از ارسال پیام زمانی که شکم پر است، باز میدارد و شما خوردن را متوقف نمی‌کنید.

این اولین بار است که این مکانیسم مولکولی مخرب مشاهده و شرح داده شده است.

دانشمندان نشان دادند که وقتی MMP-2 مسدود شود، لپتین هنوز هم می تواند به گیرنده ها متصل شود و مسیری را سیگنال کند. آنها امیدوارند که در آینده پزشکان قادر به درمان مقاومت به لپتین در افراد، با مسدود کردن این آنزیم شوند.

در محدوده زمانی طولانی، محققان طراحی یک مهار کننده MMP-2 یا یک مهار کننده برای مسیر فعالیت MMP-2 را هدف گرفتند. گام های بعدی نیز شامل تایید اینکه همان مکانیزم در سلول های مغزی انسان وجود دارد میشود. Mazor محقق در این زمینه اضافه کرد:

نقل قول از متخصصان پزشکیدر آینده ما سعی خواهیم کرد تا بدانیم که چرا پروتئازها فعال هستند، چه چیزی آنها را فعال می کند و چگونه آنها  متوقف می شوند.

هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد تا درک بهتری درباره قطع کردن گیرنده ها  و از دست دادن عملکرد سلول در حالی که در یک رژیم غذایی با چربی بالا حاصل شود.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی