مصرف متوسط کربوهیدرات میتواند بهترین میزان مصرف برای سلامتی باشد...
مصرف متوسط کربوهیدرات میتواند بهترین میزان مصرف برای سلامتی باشد...

تغذیه و رژیم درمانی

تاریخ انتشار : 1397/05/31 بازدید : 1239

رژیمهای غذایی کم کالری و پر کالری هر دو در افرادی که به بیماری تصلب شرایین مبتلا هستند، می تواند عامل مرگ و میر باشد. این در حالی است که افرادی که مصرف کبروهیدرات آنها به طور متوسط بین 50 تا 55 درصد انرژی است، خطر مرگ و میر کمتری دارند.

تصلب شرایین یا گرفتگی عروق چیست؟

تصلب شرایین یا گرفتگی عروق زمانی اتفاق می افتد که بافت رگ ها به دلایلی سخت و باریک می شوند. این فرآیند به صورت خاموش و به تریج در رگ ها رخ داده و در نهایت موجب مسدود شدن آنها شده و گردش خون را به خطر می اندازد. این رخداد اصلی ترین دلیل حمله فلبی و سکته مغزی و بیماری های عروقی است.

فشار خون بالا، کشیدن سیگار و کلسترول بالا عامل رخداد و تشدید تصلب شرایین هستند.

حتما بخوانید نوع دیگری از کلسترول "بد" وجود دارد که پزشکان معمولا آن را آزمایش نمی کنند

این بررسی از بیش از 15،400 نفر که مبتلا به بیماری تصلب شرایین بودند در مطالعه جوامع (ARIC) در ایالات متحده آمریکا نشان داد که هر دو رژیم های غذاییکم (انرژی کمتر از 40٪) و  بالا (> 70٪) از نظر کربوهیدرات با افزایش مرگ و میر ارتباط داشتند. در حالی که مصرف کنندگان متوسط کربوهیدرات (50-55 درصد انرژی) کمترین خطر مرگ و میر را داشتند.

رژیم های کم کربوهیدارت

همه رژیم های کم کربوهیدرات یکسان نیستند: مثلا مصرف بیشتر پروتئین ها و چربی های حیوانی، از مواد غذایی مانند گوشت گاو، گوسفند، گوشت خوک، مرغ و پنیر به جای کربوهیدرات با خطر بیشتر مرگ و میر همراه میباشد. در عوض، خوردن بیشتر پروتئین ها و چربی های گیاهی، از مصرف مواد غذایی مانند سبزیجات، حبوبات و آجیل به کاهش مرگ و میر منجر میشود.

دکتر سارا سیدلمن، متخصص بالینی و تحقیقاتی در پزشکی قلب و عروق از بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون، ایالات متحده آمریکا، که این تحقیق را هدایت می کند، می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیما باید با دقت نگاه کنیم که چه ترکیبات سالمی در رژیم هایی که برای حفاظت از بدن مفید هستند.
رژیم های کم کربوهیدرات که کربوهیدرات ها را با پروتئین یا چربی جایگزین می کنند به عنوان یک استراتژی کاهش وزن و سلامتی محبوبیت فراوانی به دست آورده اند. با این حال، اطلاعات ما نشان می دهد که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات حیوانی که در آمریکای شمالی و اروپا شایع هستند ممکن است با طول عمر کوتاهتر ارتباط داشته باشد و باید نسبت به آنها دلسرد شد. در عوض، اگر کسی تصمیم به دنبال یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشد، پس از جایگزینی کربوهیدرات با چربی ها و پروتئین های گیاهی ممکن است در طولانی مدت پیری سالمی داشته باشد. "

نتیجه تحقیقات پزشکیاین مطالعه نشان داد که رژیم های کم کربوهیدرات که کربوهیدرات ها را با پروتئین و چربی از منابع گیاهی جایگزین می کنند با خطر کمتر مرگ و میر نسبت به کسانی که کربوهیدرات ها را با پروتئین و چربی از منابع حیوانی جایگزین می کنند، همراه هستند.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی