طول زندگی مادر، طولِ زندگی دختر را پیش بینی می کند
طول زندگی مادر، طولِ زندگی دختر را پیش بینی می کند

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/05/28 بازدید : 1570

محققان دانشکده پزشکیِ دانشگاه سن دیگو  گزارش می دهند که دخترانی که طول عمر مادران آنها تا 90 سالگی است، بدون در نظر گرفتن بیماری و ناتوانی های خاص، می توانند تا 90 سالگی زنده بمانند.

این مطالعه که در مجله Age and Ageing, منتشر شده است، نشان میدهد که زنانی که مادرانشان تا دهه نهم عمرشان زندگی کرده اند، 25%  احتمال دارد بیشتر و بدون رنج بردن از بیماری های شدیدی چون بیماری های قلبی، سکته، دیابت، سرطان، شکستگی لگن یا هر معلولیت ناتوان کننده زندگی کنند.

هرچند طول عمر پدران هیچ تاثیری در طول عمر فرزندان دختر آنها ندارد. اما اگر هم پدر و هم مادر تا 90 سالگی عمر کنند، شانس زندگی طولانی و سالم فرزند دختر آنها تا 38% افزایش می یابد.

تقریبا 22000 زنِ یائسه را که در یک تحقیق ملیِ بزرگ که به تشخیص فاکتور های مخاطرات بیماری های شدید در بین زنان (به نام ابتکار در سلامت زنان) می پرداخت شرکت کرده بودند، مورد آنالیز قرار داد. با این محدودیت که اطلاعاتی از سلامتی یا دلیل مرگ والدینِ مشارکت کنندگان در دسترس نبود.

دانشمندان بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک، محیط و رفتارهایی که به نسل های بعدی انتقال داده شده است، می تواند، بر خروجی عمرِ فرزندان موثر باشد.

در نهایت، زنانی که در مطالعه بودند و مادرانشان تا حداقل 90 سالگی عمر کرده اند بیشتر شانس فارغ التحصیلی دانشکده را داشتند، با یک مرد پر درآمد ازدواج کنند و فعالیت ها بدنی و رژیم غذایی سالم را در زندگیشان بگنجانند.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی