افزایش یادگیری با استفاده از بازی Crystals of Kaydor
افزایش یادگیری با استفاده از بازی Crystals of Kaydor

روانپزشکی

تاریخ انتشار : 1397/05/24 بازدید : 1710

در بازی ویدئویی آزمایشگاهی "کریستال کیدور" یک ربات بر روی یک سیاره فضایی دور سقوط می کند. به منظور ساخت دوباره فضاپیمای خود، بازی کننده باید به عنوان یک ربات، یک توافق با فضایی ها با استفاده از رمزگشایی احساساتِ ظاهر شده روی صورت های انسان نمای آنها ببندد. به منظور یافتن تکه های سفینه اش، او نیاز به ایجاد یک توافق حسی با ساکنان محلی فضایی دارد. فضایی ها به یک زبان دیگر سخن می گویند اما چهره آنها به طور قابل توجهی شبیه انسان است.

حتما بخوانید تمرین بدنی برای سلامت روانی خوب است، اما زیاده‌روی نکنید...

این سناریوی فانتزی، فرضیه ی یک بازی ویدئویی است که برای دانش آموزان راهنمایی توسط محققانِ دانشگاه  Wisconsin-Madison ساخته شده تا دریابند آیا بازی های ویدئویی می تواند قدرت یادگیری کودکان را افزایش دهد یا نه؟ و اینکه به این سوال پاسخ دهند که یادگیری این چنین مهارت هایی چگونه اتصالات عصبیِ مغز را عوض می کند؟

نتایج  چاپ شده برای اولین بار بیان می کند که در مدت کوتاه دوهفته ایی، نونهالانی که بازی طراحی شده برای تمرین قدرت یادگیری را بازی می کردند، در شبکه ارتباطی مربوط به یادگیری و آینده نگریِ مغز خود، یک ارتباط قوی تری را نشان دادند. برخی نیز تغییراتی در شبکه عصبی مرتبط با قوانین عاطفی (مهارتی حیاتی برای این گروهِ سنی که باید توسعه آن را شروع کنند) نشان دادند.

تامی کرال، فارغ التحصیل روانشناسی دانشگاه مدیسون و کسی که تحقیقات را در مرکز ذهن رهبری می کند می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیفهمِ اینکه این مهارت ها در واقع به وسیله بازی کامپیوتری قابل تمرین و یادگیری است؛ مهم است چرا که داشتن این مهارت ها در واقع پیش بینی کننده وضع رفاهِ احساسی و سلامت در زندگی هستند و می توانند هر زمانی، با یا بدون بازی ویدئویی تمرین شوند.

داویدسون سرتیمِ تحقیقات می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاگر ما نتوانیم با سختی ها و مشکلات فرد دیگری همدردی کنیم، انگیزه ای برای کمک کردن نیز بر نخواهد خواست. این اعلان بلند مدت ما برای این کار به این دلیل است که بازی ویدئویی یک کمربند ایمنی برای خوبی هاست و اگر شرکت های بازی ساز و مشتریان این پیام را با دل و جان بپذیرند، می توانند به طور بالقوه بازی هایی بسازند که طوری مغز را تغییر دهند که شاخصه های فضیلت را در مقابل شاخصه های مخرب تقویت کنند.

مطابق اطلاعاتی از بنیاد خانواده کیسر، به طور میانگین نوجوانان بین 8 تا 18 سال روزانه بیش از 70 دقیقه بازی می کنند. این مقدار بازی در طول دوران بلوغ با یک انفجار در رشد مغز، همچنین با وقتی که بچه ها به اولین مواجهه با افسردگی، اضطراب و قلدرمآبی می رسند، مطابقت دارد. این تیم قصد داشتند بدانند که آیا راه هایی برای استفاده از بازی ویدئویی به عنوان ناقلِ توسعه احساسات مثبت در این دوران بحرانی وجود دارد یا نه؟

محققان ارتباط قوی تری در شبکه مغزیِ مرتبط با یادگیری پس از آنکه دانش آموزان راهنمایی بازی کریستال کیدور را بازی کردند در مقایسه با Bastion یافتند. علاوه بر آنکه بازی کنندگان کریستال اتصالات قوی تر عصبی در شبکه کلیدی مغز برای مقررات عاطفی نشان دادند، امتیازات خود را در تستِ قدرت یادگیری نیز افزایش دادند. نونهالانی که افزایش اتصالات عصبی در مغز نداشتند، بهبودی در تست دقتِ یادگیری نیز نداشتند.

داویدسون می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاین واقعیت که همه ی کودکان تغییراتِ در مغز و بهبودِ متناظر با آن در دقت یادگیری را نداشتند اثبات کنند ی این ضرب المثل معروف است که "یک سایز (لباس) بر روی همه اندازه نمی شود.

یک چالش کلیدی برای تحقیقات آینده، تعیین این است که کدام کودکان از این نوع تمارین سود می برند و چرا؟

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی