تاثیر نمک بر سلامت قلب
تاثیر نمک بر سلامت قلب

قلب و عروق

تاریخ انتشار : 1397/05/24 بازدید : 3757

تحقیقات جدید بر روی اکثریت افراد نشان می دهد که مصرف سدیم، خطرات سلامت بدن را افزایش نمی دهد، مگر برای کسانی که بیش از پنج گرم (معادل دو قاشق چای خوری) در روز مصرف می کنند.

اگر مردم کیفیت رژیم غذایی خود را با اضافه کردن میوه، سبزیجات، لبنیات، سیب زمینی و دیگر خوراکی های غنی شده از پتاسیم بالا ببرند، هر خطر تهدید کننده ی سلامت با مصرف سدیم عملا از بین خواهد رفت.

حتما بخوانید تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای بر سلامت بدن

این مطالعه که بر روی 94هزار نفر در بین سنین 35 تا 70 سال و به طور متوسط 8 سال در جوامعی از 18 کشور در سرتاسر دنیا انجام شد، و نتایج نشان داد که ارتباط مخاطره آمیز بیماری های قلبی-عروقی و سکته، تنها در افرادی که بیش از 5 گرم نمک (سدیم) در روز مصرف می شود، وجود دارد.

چین تنها کشوری در تحقیقات بود که 80% جامعه، بیش از پنج گرم در روز سدیم مصرف می کردند. در دیگر کشور ها، به طور متوسط 3 تا 5 گرم سدیم (معادل 1.5 تا 2.5 قاشق چای خوری) نمک مصرف داشتند.

اندرو منت اولین مولف این تحقیق و محققِ PHRI میگوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیسازمان بهداشت جهانی به مصرف کمتر از دو گرم سدیم(یک قاشق چای خوری نمک) در روز برای یک اقدام جلوگیرانه در مقابل بیماری های قلبی-عروقی توصیه می کند. اما شواهد کوچکی وجود دارد درباره اینکه بهبود نتایج سلامتی با مصرف سطح کمتری حاصل می شود.

او اضافه کرد که :

نقل قول از متخصصان پزشکیانجمن قلب آمریکا حتی کمتر از آن (1.5 گرم سدیم) در روز را برای افرادی با خطر بیماری های قلبی توصیه می کند.

تنها در جوامعی که بیشترین مصرف سدیم را داشتند (بیشتر از پنج گرم در روز)، که به طور اصلی چین مد نظر است، ما به قطع یک رابطه مستقیم بین خوردن سدیم و ضایعات قلبی عروقی و سکته یافتیم.

در جوامعی که در روز زیر پنج گرم نمک مصرف می کردند خلاف آن موضوع بود. مصرف سدیم رابطه عکس با سکته یا حمله قلبی و مرگ در کل داشت و آمار سکته بالا نرفت.

منتِ افزود:

نقل قول از متخصصان پزشکیما در جوامع و کشور هایی که مصرف پتاسیم موجود در خوراکی هایی مثل میوه، سبزیجات، لبنیات، سیب زمینی و آجیل و لوبیا، را افزایش داده بودند، مشکلات قلبی-عروقی به اضافه مرگ را کاهش یافته دیدیم. استراتژی عمومی سلامتی باید بر اساس بهترین شواهد بنا شود. یافته های ما نشان می دهد که مداخلاتِ اجتماعی که هدف خود را کاهش مصرف سدیم قرار داده اند باید جوامعی را مقصود خود بگذارند که مصرف نمک آن ها بالاتر است. و باید آن را با بهبود کلی رژیم غذایی جایگزین نمایند.

نتیجه تحقیقات پزشکیبنابرین هیچ دلیل قانع کننده ای برای مردمی که به میزان متوسط سدیم مصرف می کنند وجود ندارد که مصرف سدیم خود را برای جلوگیری از بیماری ها و سکته های قلبی کاهش دهند.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی