میگرن در زنان شایع تر است، اما چرا؟
میگرن در زنان شایع تر است، اما چرا؟

مغز و اعصاب

تاریخ انتشار : 1397/05/24 بازدید : 3277

میگرن، یک سردرد معمولی نیست بلکه اتفاقی بسیار دردناک است که اغلب با حالت تهوع، تاری دید یا حساسیت بیش از حد به بو، نور یا صدا همراه می شود. این عارضه می تواند برای زندگی روزمره بسیار ناتوان کننده و مختل کنند باشد. حال آنکه باید بدانید زنان بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند. اما چرا؟! با سیبویه همراه شوید...

دانشمندان دانشگاه میگوئل هرناندز در شهر الچی اسپانیا بر این باورند که ممکن است پاسخ این سوال که چرا میگرن در بین زنان بیشتر شایع است، پشتِ فعالیت هورمون ها جنسی آنها نهفته باشد.

پروفوسور آنتونیو فررمونتیال در این خصوص می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیما می توانیم تفاوت های فاحشی را بین نمونه های آزمایشی میگرن بین زنان و مردان مشاهده نماییم و سعی بر یافتن ارتباط مولکولی این تفاوت داریم.

سیستم سه گانه عصبی (Trigeminovascular) از نورون هایی که در عصب های جمجمه موسوم به Rrigeminovascular Nerve حضور دارند، تشکیل شده است. محققان حدس می زنند که این سیستم در مکانیسم میگرن دخیل باشد.

حتما بخوانید تسکین میگرن بدون دارو

در تحقیقات جدید، پروفوسور فررمونتیال و تیم خود استدلال می کنند که فعالیت هورمون های خاص جنسی در تقابل با سیستم سه گانه به شکلی است که سلول های عصبی آن را نسبت به آغاز میگرن بیشتر تحریک می کند.

این یافته ها هم اکنون در مجله Frontiers in Molecular Biosciences در بخشی از یک مقاله خاص که بر روی اهمیت هدف گذاری پروتئین ها در بین اعضای سلول ها به عنوان یک اثر درمانی است، چاپ شده است.

پروفسور فررمونتیال و همکارانش امیدوارند در آینده، یافته هایشان می تواند به یک رویکرد بهتر و مجسم تر برای مدیریت میگرن برساند.

آیا استروژن می تواند دلیل مناسبی باشد؟

محققان یک باز بینی بر روی تحقیقات موجود انجام داده‌اند که در مورد تاثیر هورمون های جنسی بر حساسیت میگرنی میباشد. در طول انجام این بازبینی، آن ها به دنبال درک این موضوع بودند که چگونه هورمون های جنسی می توانند ایجاد میگرن را تسهیل کند.

حتما بخوانید عوارض جانبی داروهای کنترل بارداری هورمونی

در طول آزمایش آنها فهمیدند که یک هورمون خاص (مثل تستروژن) در واقع یک نقش محافظ کننده را بازی میکند با این حال هورمون های دیگر مثل پرولاکتین به نظر می رسد که سختی میگرن را تشدید می کند.

نویسندگان می گویند، این هورمون ها با تعامل با کانال های یونی، یا سلول های حساس به آغاز میگرن را تقویت می کنند و یا آن ها را تضعیف می کنند. این ها (کانال های یونی) نوعی از اعضای پروتئینی هستند که به یون ها (ذرات باردار) اجازه عبور و اثر گذاری بر روی حساسیت سلول ها به وسیله محرک های مختلف می دهند.

تیم تحقیقاتی در ابتدا دیدند که استروژن با شیوع بیشتر میگرن در زنانی که دوره قائدگی خود را تجربه می کنند گره خورده است. به علاوه آن آن ها دریافتند که انواع مشخصی از میگرن با تغییرات سطوح هورمون ها در مدت قائدگی مرتبط هستند.

به طور مشخص پروفوسر فررمونتیال و همکارانش متوجه شدند تغییرات در سطوح استروژن به آن معناست که سلول های عصبی سیستم سه گانه ممکن است به محرک های خارجی بیشتر حساس شوند که این خود می تواند به حالات میگرن منجر شود.

در همین موقع، محققان هشدار دادند که کسی نباید به هیچ نتیجه گیری بر اساس شواهدی که در گذشته جمع آوری شده برسد. چرا که این تحقیقات تنها مقدماتی هستند و مطالعات بیشتری برای شناسایی نقش دقیقی که این هورمون ها در تولید میگرن ایفا می کنند لازم است.

همچنین مطالعات جدید بر روی یافته هایی از تحقیقاتی که بر روی بافت زنده و یا روی حیوانات آزمایشگاهی آغاز شده بود تمرکز کرده است. در نتیجه پروفوسور فررمونتیال و همکارانش توصیه می کنند که در آینده، آغاز تحقیقات عرضی با حضور انسان ضروری است.

اگر یافته های آن ها تایید شده و رقم بخورد، دانشمندان بر این باورند که می توانند به یک استراتژی بهبود یافته برای مدیریت میگرن برسند.

پروفوسور فرر مونتیال اضافه کرد:

نقل قول از متخصصان پزشکیاگر موفق شویم می توانیم به ساخت یک داروی مشخص برای میگرن کمک کنیم.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی