عدم فعالیت می تواند منجر به بروز سریع تر دیابت در افراد سالخورده شود
عدم فعالیت می تواند منجر به بروز سریع تر دیابت در افراد سالخورده شود

غدد

تاریخ انتشار : 1397/05/22 بازدید : 1409

یک تحقیق جدید نشان می دهد که یک دوره کوتاه مدت بدون فعالیت بدنی می تواند دیابت را در سالمندان که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قند خون هستند بوجود آورد.

برای این مطالعه، از بیماران با اضافه وزن که مبتلا به پیش دیابت بودند خواسته شد تاپیاده روی روزانه خود را به مدت دو هفته زیر 1000 قدم در روز ببرند.

حتما بخوانید 10 دقیقه تمرین ورزشی سبک در روز خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

براساس یک مطالعه کانادایی، این دوره کوتاه ازکاهش فعالیت منجر به افزایش قند خون و شروع دیابت نوع 2 شد و بعضی از بیماران پس از بازگشت به فعالیت عادی به طور کامل بهبود نیافتند.این مطالب اخیرا در مجلات Gerontology منتشر شده است.

نویسنده اصلی کریس مک گلیوری، گفت: "ما انتظار داشتیم که شرکت کنندگان در مطالعه مبتلا به دیابت شوند، اما از این شگفت زده شدیم که بعد از بازگشت به فعالیت عادی آن ها به سلامتی قبلی بازنگشتند. او یک عضو تحقیق در بخش کینزیولوژی دانشگاه مکمستر در همیلتون، انتاریو است.

یافته های پژوهش نشان می دهد که سالمندانی که به علت بیماری غیر فعال هستند یا دربیمارستان بستری هستند بیشتر احتمال دارد که اثرات مضر مضرسلامتی را متحمل شوند.

استوارت فیلیپس، همکار نویسندگی، در نشریات دانشگاهی گفت:

نقل قول از متخصصان پزشکیدرمان دیابت نوع 2 گران و اغلب پیچیده است." فیلیپس استاد گروه کینزیولوژی است. وی گفت: "اگر مردم برای مدت طولانی سرشان بسیار شلوغ است، باید به طور فعال کار کنند تا توانایی خود را برای کنترل  قند خونشان را بدست آورند

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، بیش از 84 میلیون آمریکایی مبتلا به پیش دیابت هستند و بیش از 30 میلیون نفر دیابتی هستند.

به منظور بهبود سلامت متابولیکی سالمندان و جلوگیری از کاهش بیشتر  دوره عدم فعالیت استراتژی هایی مانند توانبخشی فعال، تغییرات غذایی و شاید دارو ممکن است مفید باشد.

منبع: www.webmd.com

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی