تحریک شبانه مغز باعث بهبود حافظه می شود
تحریک شبانه مغز باعث بهبود حافظه می شود

مغز و اعصاب

تاریخ انتشار : 1397/05/21 بازدید : 3609

تحقیقات جدید بر روی انسان ها نشان داده که با یک روش غیر تهاجمی تحریک مغزی در هنگام خواب امکان بهبود حافظه وجود دارد. نتایج این تحقیقات توسط وزارت دفاع ایالات متحده پشتیبانی شده است و هدف آن، درک بهتر فرآیند تثبیت حافظه بوده که می تواند منجر به بهبود عملکرد حافظه در هر دو جمعیت سالم و بیمار شود.

تصور می شود انتقال خاطرات از هیپوکامپ به قشرمغز (یا نئوکورتکس) برای حافظه بلند مدت، به وسیله هماهنگ سازی این قسمت های مغز در هنگام خواب فعال می شود. Nicholas Ketz, Praveen Pilly و همکاران دیگر در دانشگاه نیومکزیکو به دنبال ارتقای این فرایندِ طبیعیِ فعالسازیِ شبانه یا پخش عصبی (neural replay) به منظور بهبود حافظه به وسیله یک ترانس مغناطیسی حلقه بسته جریان متناوب سیستم تحریک (closed-loop transcranial alternating current stimulation system) هستند که با فاز و فرکانس نوسانات موج آهسته (slow-wave) در هنگام خواب هماهنگ است.

حتما بخوانید توانایی مغز برای یادگیری در خواب پرداخته ایم

شرکت کنندگان حاضر در این تحقیق، آموزش دیده و بر روی یک وظیفه تبعیض بصری واقع بینانه (realistic visual discrimination task) آزمایش شده اند که در آن باید وسایل و افراد مخفی و خطرناک مانند دستگاه های انفجاری و تک تیراندازهای دشمن را شناسایی کنند.

محققان یافتند که وقتی شرکت کنندگان در معرض تحریک های مغزی شبانه در هنگام خواب قرار می گرفتند، عملکردشان در یافتن هدف های مشابه اما جدید نسبت به زمانی که این تحریکات را دریافت نکرده بودند، بهبود پیدا کرده است. این مسئله نشان داد که این یکپارچه سازی تجربه اخیر منجر به یک حافظه قوی تر و عمیق تر شده است.

تغییرات حافظه شبانه با تغییرات عصبی ناشی از تحریکات همبستگی دارد که می توان برای بهینه سازی تحریکات در برنامه ها (تحقیقات) آینده استفاده شود.

این یافته ها روشی برای ارتقای تثبیت حافظه بدون اختلال در خواب ارائه داده است.

منبع: Society for Neuroscience

سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری