تاثیر مخرب اسنپ چت بر نوجوانان
تاثیر مخرب اسنپ چت بر نوجوانان

روانپزشکی

تاریخ انتشار : 1397/05/21 بازدید : 4860

اختلال خود زشت انگاری یا (Body dysmorphic disorder BDD) یک حالت روانی است. حالتی که فرد یک عضو و یا اعضا بدن خود را زشت می پندارد و برای داشتن آن شرمسار است. افراد دچار اختلال خود زشت انگاری گاهی برای داشتن حس بهتر دست به عمل های جراحی می زنند. هرچند که برای درمان این اختلال مراجعه به یک روان پزشک شاید تاثیرگذار تر باشد.

طبق آمار در سال 2013 بیش از 23 میلیون عمل جراحی و روش زیبایی در دنیا انجام شده است. در این میان، ایران جزء ده کشور اول دنیا است و سالیانه حدود 175 هزار عمل جراحی و غیر جراحی زیبایی در آن انجام می گیرد.
کسانی که این اختلال را دارند می توانند ساعت ها بر روی نواقص جزیی یا حتی نواقص ناموجود در ظاهرشان وسواس به خرج دهند و خود را برای آنها سرزنش کنند.
برخی افراد مبتلا به BDD، سابقه جراحی های زیبایی غیرضروری یا تکراری دارند. این اختلال با اختلالات وسواسی، افسردگی شدید و تمایل به خودکشی در ارتباط است.

دکتر Neelam Vashi رئیس بخش مرکز زیبایی و لیزر دانشگاه بوستون در این باره می‌گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیبی شکلی اسنپ چتی Snapchat dysmorphia که در زبان عام به خودزشت انگاری معروف است، اختلال نوظهوری است که امروزه در بین افراد پیدایش نموده. بیماران تمایل وسواس گونه ایی به انجام عمل های جراحی پلاستیک پیدا میکنند تا به عکس سلفی ویرایش شده‌شان شبیه‌تر شوند.

علت خود زشت انگاری اسنپ چتی چیست؟

با اینکه دلایل BDD همچنان نامعلوم است، اما محققان بر این باورند که چندین فاکتور مانند مشکلات ژنتیکی و عصبی مثل پردازش اشتباه سروتین (موسوم به هورمون شادی) که به صورت عصبی منتقل شده در این موضوع دخیل هستند.
به علاوه، شاخصه های محیطی نیز می توانند بر شانس یک نفر در پیشرفت BDD اثر بگذارد. تجربیات زندگی مانند "شکست روحی در دوران بچگی یا صفات شخصیتی"، خطر BDD را افزایش می بخشد.
در یک تحقیق که توسط محققان مرکز پزشکی بوستون در ماساچوست انجام شده است، بیان می کند که:

ممکن است یک شاخصه خطر آفرین دیگر نیز وجود داشته باشد: سلفی ها! در این مقاله، نویسندگان بر این واقعیت که شهرت و محبوبیت رسانه های اجتماعی و افزایش دسترسی به نرم افزارهایی مثل Snapchat و Facetune تاثیر روانی عمیقی دارند، تاکید کرده اند.
آن ها ذکر کردند:

نقل قول از متخصصان پزشکیفراگیر بودن این تصاویر افکت داده شده می تواند برای عزت نفسِ یک نفر ضایعه ایی جدی به بار آورد و باعث شود یک نفر به دلیل آنکه در دنیای واقعی به یک شکل خاص دیده نمیشود احساس کمبود کند و در نهایت می تواند آغازی برای رسیدن به BDD باشد.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی