ریزش مو و تخریب پوست، ارتباط مستقیم با رژیم چربی و کلسترول دارد
ریزش مو و تخریب پوست، ارتباط مستقیم با رژیم چربی و کلسترول دارد

تغذیه و رژیم درمانی

تاریخ انتشار : 1397/05/14 بازدید : 3263

محققان دانشگاه جان هاپکینز در یک سری آزمایش بر روی موش ها، از یک ترکیب تجربی موفق، برای کاهش ریزش مو، سفید شدن آن و التهابات پوستی استفاده کردند.
محققان می گویند که این ترکیب در برابر تولید یک چربی بخصوص که glycosphingolipids یا GSL نامیده می شود مقاومت می کند؛ که این چربی اصلی ترین بخش پوست و دیگر اعضای سلول ها می باشد.

تحقیقات در حال اجرا نشان می دهند که موش هایی که با رژیم غذایی غنی شده با چربی و کلسترول تغذیه می شوند، ثبات رنگ مو (از مشکی به خاکستری و سفید) بیشتری دارند، اما ریزش موی و التهابات پوستی در آنها مشاهده شده است. 

حتما بخوانید آیا میتوان روند پیری را کنترل کرد

محققان هاپکینز اخطار می دهند که این نتایج در موش ها به آن معنا نیست که اثرات مشابهی در انسان به وجود خواهد آمد و هیچ گواهی برای بی خطر بودن ترکیبی که استفاده کرده اند برای انسان وجود ندارد. اما محققین می گویند که یافته ها، راه های ممکن را برای مقابله با ریزش مو و درمان زخم های پوستی به وسیله درمان های خوراکی یا موضعی روشن کرده‌اند.

دکتر سابروتو چاترجی، متخصص اطفال و داروشناسی در دانشگاه جان هاپکینز میگوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیتحقیقات بیشتری نیاز است اما یافته های ما نشان می دهد که امکان دارد روزی بتوان از دارویی که ما تولید کرده‌ایم برای درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس (Psoriasis) یا زخم های حاصله از دیابت و یا جراحی پلاستیک استفاده کرد.

به طور خاص تحقیقات گذشته نشان می دهند که چربی های GSL در سلول هایی که بالاترین لایه پوست را می سازند، همانطور که در سلول های Keratinocytes که به تنظیم رنگدانه های چشم و پوست می پردازند هستند، به طور وسیعی وجود دارند.
برای تعیین آنکه چگونه اختلال در چربی های GSL می تواند به ظاهر پوست و رنگ آن اثر بگذارد و اینکه چه روش درمانی با ترکیب دست سازِ متوقف کننده رشد GSL یعنیD-threo-1-phenyl-2-decanoylamino-3-morpholino-1-propanol (D-PDMP) هر اثر منفی را برعکس میکند، چاترجی و همکارانش ابتدا از نظر جنتیکی گروهی از موش ها را اصلاح کردند تا دچار بیماری گرفتگی شریان ها با چربی شوند.
سپس یک گروه از آن ها را با رژیم غذایی غربی (که با چربی و کلسترول بالا غنی شده است) و گروه دوم را با وعده های غذایی استاندارد تغذیه کردند. همه موش ها از دوازدهمین هفته تا بیستمین هفته عمرشان از این رژیم تعیین شده بهره گرفتند.

حتما بخوانید کلسترول بد چیست؟

در مقایسه با آن هایی که به طور استاندارد تغذیه شدند، موش هایی که از رژیم غربی بهره می گرفتند دچار ریزش مو و شکل گرفتن جراحت های پوستی شدند و از سفید شدن موهایشان رنج می بردند. این نتیجه وقتی که موش ها به رژیم غربی برای سی و ششمین هفته از عمرشان ادامه دادند جدی تر شد چرا که ۷۵ درصد آنان دچار ریزش مو و جراحت های پوستی شدند.
از هفته بیستم تا سی و ششم عمر موش ها، به هر دو گروه، مقدار های متفاوتی از ترکیب D-PDMP داده شد، یا به صورت کپسول و یا مایع درحالی که همچنان از همان برنامه غذایی قبلی بهره می گرفتند. گروهی از موش ها از یک تا ۱۰ میلی گرم D-PDMP در کپسول به ازای هر کیلو گرم از وزنشان دریافت می کردند در حالی که آن ها از برنامه غذایی غربی استفاده می کردند شروع به بازیابی مو و رنگ آن کردند و جراحت های پوستی آن ها کمتر شد. یک میلی گرم کپسول به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به اندازه ۱۰ میلی گرم مایع به ازای هر کیلوگرم وزن بدن موثر بود. این پدیده نشان داد که شکل کپسول شده‌ی D-PDMP یک روش بهتر بزای دریافت دارو می باشد.

حتما بخوانید مواد غذایی که استرس را کاهش می دهند

سپس تیم تحقیقاتی به پوست موش ها زیر میکروسکوپ نگاه کردند و دریافتند که موش هایی که  از رژیم غذایی غربی می خوردند، نفوذ نوترفیل ها (نوعی سلول سفید که به التهابات پوستی مرتبط است) در سطوح مختلفی از پوست را تجربه کرده اند. درمان با D-PDMP در کپسول به طور وسیعی تعداد نوترفیل ها را کاهش داد و در نتیجه التهابات و زخم های پوست کمتر شد.

بعد از آن، محققان از آنالیزِ طیف سنجیِ جرمی (که یک متدِ شناسایی و اندازه گیری برای ترکیبات شیمیایی یک مخلوط است) برای اندازه گیری سرامیدها ceramids یعنی نوعی از لیپید ها یا چربی ها که به محافظت از رطوبت پوست کمک میکنند و گلوکوسیل سرامید ها glucosylceramids یعنی اولین مشتق از سرامید ها و لاکتوسیل سرامیدها یعنی چندمین مشتق از سرامید ها که التهابات را فعال میکند، استفاده کردند

در مقایسه با موش هایی که تغذیه استاندارد داشتند، موش هایی که برنامه غذای چرب داشتند، دچار کاهش سطح سرامید ها و گلوکوسیل سرامید ها و تقریبا سه برابر شدن لاکتوسیل سرامید ها شدند. درمان با کپسول های یک میلی گرمی D-PDMP به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن و یا ۱۰ میلی گرم مایعِ D-PDMP به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن سرامید ها را به میزانی قابل توجه افزایش داده و به سطح معمول می رساند.
چاترجی میگوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیرژیم غذایی غربی باعثِ ریزش مو، سفید شدن آن و التهابات پوست در موش ها می شود. یک رویه یکسان برای انسان هایی که موی خود را از دست داده اند و موهای آنها سفید شده در حالی که از رژیم غذایی چرب و با کلسترول بالا پیروی می کنند، اتفاق خواهد افتاد.

آزمایشات حیوانی بیشتری مورد نیاز است که انجام شود تا یافته ها تایید شده و گسترش یابند و تا مشخص شود چگونه و چه مقدار از D-PDMP ممکن است زخم ها را درمان کند و رویش مو را فعال کند.

خوشبختانه روزی در آینده این مقوله می تواند سریع تر معنا پیدا کند و با تاثیر بیشتری، کچلی، سفیدی مو در سالخوردگان و خوب شدن زخم ها را بازگردانی کند.

منبع: www.hopkinsmedicine.org

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی