فواید حمامِ سونا
فواید حمامِ سونا

پزشکی ورزشی

تاریخ انتشار : 1397/05/14 بازدید : 1576

حمام سونا فعالیتی است که به منظور لذت بردن، سلامتی و آرامش به کار می رود. شواهدِ بسیاری نشان می دهند علاوه بر لذت بخش بودن، این کار نقش مهمی در سلامت بدن را ایفا می کند.

یک گزارش جدید که در مجله پیشرفت های کلینیک مایو (Mayo clinic proceedings) منتشر شده است نشان می دهد که حمام سونا با کاهش خطر بیماری های عروقی مثل فشار خون بالا و یا بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های عصب شناختی (neurocognitive) و شرایط غیر عروقی مانند بیماری های ریه، اختلالات ذهنی و حتی مرگ و میر رابطه مستقیم داشته و به بهبود شرایط کمک می کند.

علاوه بر آن سونا یک مسکن برای بیماری های پوستی، آرتروز، سردرد و تب می باشد. همچنین مطالعه ی شوها نشان می دهد که حمام سونا با یک زندگی بهتر از لحاظ سلامتی در ارتباط است.

فواید سونا برای سلامتی با اثرات آن بر روی عملکرد گردش خون، سیستم تنفس، سیستم قلبی-عروقی و سیستم ایمنی در ارتباط هستند.

حتما بخوانید کلسترول بد چیست؟

چگونه حمام سونا، بر سلامت بدن اثر می گذارد؟

سونای معمولی دستگاه عصبی خودکار را پایدار میکند و فشارخون، التهابات، استرس اکسیداتیو (Oxidative stress)  گردش کلسترول های بد، سخت شدگی شریان ها و مقاومت های عروقی را کاهش می دهد.

به علاوه سونا رفتن به سطح سودمندی از گردش هورمون ها و دیگر نشانه های قلبی عروقی کمک می کند. پاسخ های فیزیولوژیک (بدن) به یک سونای معمولی با پاسخ های آن که توسط یک فعالیت بدنی متوسط یا با شدت بالا مثل پیاده روی ساخته شده است، منطبق می باشد.

چه مدت در سونا بمانیم؟

تیم تحقیقاتی چندین مطالعه تجربی خود را منتشر کرده اند که اثرات مفید سونای کوتاه مدت بر روی فشار خون و علائم بیماری های خاص قلبی عروقی، التهابات، گشادی شریان ها و عملکرد [سیستم] قلبی عروقی را نشان می دهد.

تیم تحقیاتی گزارش می دهند که احساس آرامش، افزایش سلامت ذهنی و تندرستی در جلسات سونا میتواند به افزایش سطح چرخش هورمون هایی نظیر اندورفین (endorphins) مرتبط باشد.

همچنین این نشریه گزارش می دهد که تغییرات سودمندی که سونا به وجود می آورد با همان تغییراتی که فعالیت بدنی به وجود می آورد معادل هستند.
این گزارش تاکید می کند حمامِ سونا وجهه‌ی ایمنی خوبی دارد و می تواتد برای بیمارهایی با مشکلات پایدار قلبی عروقی نیز به کار گرفته شود.

تاثیر سونای داغ فنلاندی

سونای داغ فنلاندی نشان از آن دارد که جریان خون به خوبی آن را بدون رخ دادن اختلالِ ضربان بطنی در بیمارهایی با امراض قلبی عروقی تحمل می کند
اثر Pleiotropic در سونای فنلاندی(مطرح شده در مسیر های مکانیکی) عبارتند از:

  • کاهش پروتئین های باز فعال شده (CRP)
  • افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا(HDL-C)
  • کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C)
  • افزایش اکسید نیتریت ، کاهش ترکیبات دارای اکسیژن فعال(ROS)
  • و کاهش کلسترول کلی

منبع : Mayo Clinic Proceedings

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی