مطالعات حیوانی نشان می دهد  که داروهای متداول دیابت ممکن است به ترک نیکوتین نیز کمک کنند...
مطالعات حیوانی نشان می دهد که داروهای متداول دیابت ممکن است به ترک نیکوتین نیز کمک کنند...

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/05/10 بازدید : 1264

در یک مطالعه بر روی موش ها مشخص شده است که داروی مفیدی که به میلیون ها نفر از مردم جهان کمک کرده است تا دیابت خود را کنترل کنند ممکن است به مردم کمک کند تا عادت های مربوط به مصرف تیکوتین خود را ترک کنند.

در گزارشی که این هفته درمجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا(PNAS) منتشر شد محققان میگویند متفورمین که یک داروی ارزان قیمت است و معمولا برای درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار میگیرد مانع علایم ترک نیکوتین میشود.

به گفته مقامات بهداشت عمومی، سیگار کشیدن عامل اصلی بیماری و مرگ و میر قابل پیشگیری در ایالات متحده است و هر سال بیش از 500000 مرگ و میر را شامل می شود. سه دارو توسط اداره غذا و داروی آمریکا تأیید شده است تا به مردم کمک کند تا اعتیاد خود را به نیکوتین قطع  کنند. با اینکه برخی مطالعات می گویند تا 70 درصد از سیگاری ها می خواهند ترک کننداما میزان ترک سیگارپایین باقی مانده است (در حدود 15 درصد).

طبق گفته کیم، درمان هایی که اکنون موجود است داروهای جایگزین نیکوتین میباشد که شامل داروهای ضدافسردگی و دارو برای کاهش میل و اثرات لذت بخش سیگار است که هیچ کدام به طور مستقیم علائم قطع نیکوتین را درمان نمی کنند.

بر اساس مطالعات قبلی که نشان داد چگونه نیکوتین بر روی شیمی مغز اثر می گذارد، کیم و همکارانش فرض می کنند که متفورمین ممکن است اضطراب، تحریک پذیری و سایر علائم ترک را از بین ببرد.

برای تحقیق جدید، تیم تحقیقاتی روی فعال کردن آنزیم معروف به AMP-activated protein kinase یا AMPK متمرکز شده است که در میان دیگر نقش ها، تجزیه گلوکز برای انرژی را تحریک می کند. کیم و همکارانش کشف کردند که مسیر AMPK در پستانداران پس از استفاده مزمن  ازنیکوتین فعال است، اما در هنگام ترک نیکوتین سرکوب می شود. آنها شروع کردند برای فهمیدن اینکه  آیا AMPK، تحریک شده توسط متفورمین، می تواند علائم ترک نیکوتین را کاهش دهد یا حتی آن را از بین ببرد. کیم میگوید: "این اولین مطالعه برای بررسی رابطه AMPK با وابستگی نیکوتین است."

از جمله اثرات متفورمین، سرکوب تولید گلوکز کبدی است که AMPKرا فعال میکند میباشد محققان معتقدند که در دوزهای مناسب، متفورمین ممکن است علائم ترک  را بدون عوارض جانبی بردن گلوکز خون خارج از تعادل درمان کند.

کیم و همکارانش دریافتند که موشهایی که نیکوتین را ترک کردند و به آنها متفورمین داده شده است هیچ کدام از اضطراب یا دیگر اثرات منفی ترک را نشان ندادند. محققان دریافتند متفورمین به طور کامل مانع رفتارهای اضطرابی ناشی از ترک نیکوتین در دوزهایی است که هیچ تاثیری بر وزن بدن، مصرف غذا و یا قند خون نداشته است.

کیم می گوید تحقیقات نشان می دهد که متفورمین به علت داشتن  رکورد طولانی مدت ایمنی و کمبود نسبی عوارض جانبی پتانسیلی واقعی برای کمک به ترک سیگار دارد چنانچه  آزمایش های بالینی یافته ها در موش ها را تایید کند.

منبع: medicalxpress

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی