دلیل رشد تهاجمی سرطان پروستات پیشرفته
دلیل رشد تهاجمی سرطان پروستات پیشرفته

سرطان و آنکولوژی

تاریخ انتشار : 1397/05/08 بازدید : 2508

غده پروستات

پروستات یک غده بزرگ 20 تا 25 گرمی در زیر مثانه در دستگاه تناسلی آقایان است. این غده عمل ترشح مایعات لازم برای محافظت از اسپرم را به عهده دارد. با افزایش سن، پروستات شروع به بزرگ شدن می کند و به ویژه این افزایش سایز در مردان از شروع سن 50 سالگی قابل روئیت می باشد.

بزرگ شدن غده پروستات در سنین 50 سالگی به بعد در آقایان موضوعی طبیعی است، البته این بزرگ شدن همیشه به معنی بدخیم بودن نیست و عموما تنها با نمود علائمی در ادرار همراه است. که در برخی افراد با تجویز دارو مشکلات حاصله برطرف می شود.

هشدار: توصیه می شود رشد این غده در مردان زیر 40 سال را به پزشک گزارش دهید.

سرطان پروستات

سرطان پروستات در واقع نام بیماری است که بر اثر گسترش سلول های سرطانی، در غده ایی در دستگاه تناسلی آقایان قرار دارد، رخ می دهد. این بیماری ممکن است در شروع هیچ نشانه خاصی نداشته باشد اما آرام آرام رشد کرده و حتی ممکن است اندام های دیگر مثل گره های لنفاوی و استخوان ها را نیز درگیر نماید.

این نوع سرطان عموما در مردان مسن نمود می کند که گاهی به آرامی و گاهی هم به صورت سریع و تهاجمی رشد میکند.

علائم و نشانه های سرطان پروستات

در مراحل پیشرفته این سرطان نشانه های زیر را در فرد مبتلا به همراه دارد:

  • اضطرابی که می گوید همین حالا باید ادرار کنید
  • ادرار همراه با درد
  • تکرر ادراد
  • شب ادراری
  • وجود خون در ادرار
  • از دست دادن کنترل ادرار
  • درد در لگن، کمر و دنده ها

علت پیشرفت سرطان پروستات تهاجمی

محققان دانشگاه اولو فنلاند، ژن های جدید و مکانیسم هایی را کشف کردند که می تواند توضیح دهد که چگونه واریانت های ژنومیک در یک پلی مورفیسم نوکلئوتیدی RS11672691 بر تهاجمی بودن سرطان پروستات تاثیر می گذارد. یافته های آنان همچنین راه هایی برای بهبود طبقه بندی ریسک و درمان بالینی برای سرطان پروستات پیشرفته، پیشنهاد می کند. این مطالعه در مجله Cell منتشر شده است.

سه میلیارد جفت باز در ژنوم انسان بین هر دو نفر تقریباً یکسان هستند. با این حال، تغییرات سکانس ژنوم مانند پلی مورفیسم نوکلئوتیدی در جمعیت اتفاق می افتد و ممکن است تاثیرات عمیقی بر ریسک فردی داشته باشد که باعث ایجاد بیماری هایی شامل سرطان پروستات می شود. گنگ هنگ وای فلو تحقیقات دانشگاهی در بیوسنتر دانشگاه اولو می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاین که چگونه واریانت های ژنومی انسان باعث بیماری و پیشرفت آن می شود در کل یکی از جذاب ترین معماها و سوال ها در پزشکی است

درمان بالینی سرطان پروستات

سرطان پروستات با بیش از 1/1 میلیون تشخیص مورد جدید و 300000 مرگ در سال در دنیا دومین و شایع ترین سرطان و پنجمین دلیل اصلی مرگ های مرتبط با سرطان در مردان است. به گزارش وزارت بهداشت، شیوع سرطان پروستات در ایران در 20 سال گذشته 2.5 تا 3 برابر شده است. و دلیل آن هم چاقی، بی تحرکی، مصرف گوشت قرمز و مواد غذایی با کالری بالا است. به این دلیل، یک هدف مهم بهداشت عمومی بهبود بخشیدن به درمان اختلالات پروستات برای بیماران درست در زمان درست است.

دکتر Wei می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاین تحقیق نشان می دهد که تحلیل های ترکیب شده از بیان ژنوتیپ RS11672691 و PCAT19 یا CEACAM21 پیش بینی پیش آگهی و پیشرفت سرطان پروستات را بهبود می دهد که می تواند مفید باشد.

این یافته ها می تواند برای هدف جدید دیگری در طبقه بندی کردن بیماران سرطان پروستات برای درمان و مراقبت اختصاصی هر شخص (personalized) استفاده شود. ژن ها و مکانیسم های جدید کشف شده همچنین در را به سوی ایجاد precision medicine در سرطان پروستات پیشرفته باز می کند. اما دانستن اینکه این ژن مدار تنظیمی مسئول ایجاد بیماری و پیشرفت سرطان پروستات است مستلزم تحقیقات بیشتری است.

منبع : Sciencedaily

منهاج صبوری
منهاج صبوری