طراحی اطلس سرطان مغز برای کمک به درمان گلیابلاستوم
طراحی اطلس سرطان مغز برای کمک به درمان گلیابلاستوم

داروهای جدید

بازدید : 1836

یک گروه بزرگ از محققان از چندین موسسه در ایالات متحده و هند، یک اطلس آناتومیک از گلیوبلاستوم انسانی، یک نوع شدید از سرطان مغز، ایجاد کرده اند. در مقاله ای که در مجله ی Science منتشر شده، این گروه روند ایجاد این اطلس و آنچه را که در آن وجود دارد، شرح می دهد. این پروژه "Glioblastoma Atlas Project" نام دارد.

گلیوبلاستوما، همانطور که محققان خاطرنشان می کنند، یک نوع بسیار شدید و پیشرونده از سرطان مغز است. حتی با پیشرفته ترین درمان، اکثر بیماران بیش از یک سال بعد از تشخیص، زنده نمی مانند.

به دلیل ماهیت منحصر به فرد این بیماری، محققان نتیجه گرفتند که برای ترکیب نتایج حاصله از تلاش های تحقیقاتی گوناگون، به یک اطلس نیاز است. چنین اتفاقی، به اعتقاد آنها، نه تنها به فعالیت های تحقیقاتی در حال انجام، بلکه در تشخیص و درمان بیماران کمک می کند. بیشتر تحقیقاتی که برای درک و کنترل گلیوبلاستوما انجام شده، بر تغییرات ژنوم متمرکز بوده است. این تحقیقات منجر به ایجاد پروفایل های بیان ژن می شود که ماهیت تومور را توصیف می کنند.

برای ایجاد اطلس، محققان از پرونده هایی که برای 41 بیمار واقعی ایجاد شده استفاده کردند. هر یک از آن ها، اطلاعات عمومی در مورد هر بیمار را همراه با اطلاعات مربوط به آزمایش ژنتیکی آن بیمار ارائه می دهد. پژوهشگران با استفاده از این داده ها، اطلاعاتی در مورد انواع سلول های هوشمند ارائه می دهند که می توانند اهداف تلاش های تحقیقاتی درمانی باشند. داده ها همچنین اطلاعات بافت شناسی بخش های مختلف مغز را شامل می شوند. ضمنا رابطه ی میان اطلاعات ژنومی و بالینی به دست آمده، مشاهده شده است.

اطلس طراحی شده، به صورت آنلاین و رایگان در دسترس است. نمونه هایی از استفاده از این اطلس نیز ارائه شده است. در یک مورد، یک تیم پژوهشی از اطلس استفاده کرد تا برخی داروهای بالقوه را برای درمان برخی تومورها غربال کند. تیم دیگری از اطلس برای مشاهده ی مبدا تومور استفاده کردند. محققان معتقدند که هرچه این اطلس تکامل یابد و اطلاعات جدید به آن اضافه شود، به عنوان یک ابزار ارزشمند درمان و تحقیق معرفی می شود.

منبع: Medicalxpress

دکتر احسان امیری اردکانی
دکتر احسان امیری اردکانی