آیا مصرف داروهای ضدبارداری هورمونی، ریسک خودکشی را بیشتر می کند؟
آیا مصرف داروهای ضدبارداری هورمونی، ریسک خودکشی را بیشتر می کند؟

زنان و زایمان

بازدید : 1713

دلایل اقدام به خودکشی و خودکشی را به سختی می توان فهمید، ولی اهمیت افسردگی کاملا مشخص است، چون بسیاری از مطالعات نشان داده که افسردگی مرتبط با طیف وسیعی از تغییرات هورمونی نا به هنجار می باشد.

محققانی از دانشگاه کپنهاگن دانمارک اقدام به مطالعه ای برای بررسی ارتباط خودکشی با مصرف ضدبارداری های هورمونی کردند. با استفاده از اطلاعات اداره ی آمار دانمارک، پژوهشگران نزدیک به نیم میلیون زن را با میانگین سنی 21 سال، به مدت 8.3 سال مطالعه کردند. آن ها 6999 اقدام به خودکشی برای اولین بار و 71 خودکشی را در مقایسه با زنانی که اصلا از ضدبارداری های هورمونی استفاده نکرده بودند، تشخیص دادند که ریسک نسبی بین این دو گروه برای اقدام به خودکشی 1.97 و برای خودکشی 3.08 بود. آن ها نتیجه گرفتند که مصرف این داروها، در اقدام به خودکشی و خودکشی های بعد از آن بسیار موثر است. این ریسک در میان نوجوانان بیشتر بوده است. احتمال مصرف ضدبارداری و در نتیجه اقدام برای خودکشی برای اولین بار بعد از دوماه به بیشترین حد خود می رسد.

برای درک اهمیت بالینی این مسئله ابتدا باید دانست که هیچ رابطه ی علت معلولی بین مصرف داروهای ضدبارداری و خودکشی وجود ندارد؛ ولی بهتر است که در زنان به خصوص نوجوانانی که برای اولین بار از داروهای ضدبارداری هورمونی استفاده می کنند، وجود یا عدم وجود افکار خودکشی ارزیابی شود. با این وجود، به مطالعات بیشتری برای مشخص شدن ارتباط بین ضدبارداری های هورمونی و خودکشی نیاز است.

منبع: Medscape

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...

برچسب ها :