جلوگیری از تخریب بافت مغز با درمان زودهنگام HIV
جلوگیری از تخریب بافت مغز با درمان زودهنگام HIV

اچ آی وی / ایدز

بازدید : 2930

دانشمندان مدتی است که دریافته اند عفونت های مرتبط با HIV باعث کاهش حجم و ضخامت بخش هایی از بخش قشری مغز می شود ولی هنوز مشخص نیست که این تغییرات چه زمانی در مغز شروع می شود و درمان های ترکیبی ضدرترو ویروسی چه تاثیری در توقف یا آهسته کردن پیشرفت آن دارند.

برای پاسخ به این سوالات محققان انجمن روانشناختی مونترال و بیمارستان دانشگاه مک گیل با همکاری محققان دانشگاه سنت لوییس و ییل، اطلاعات MRI مربوط به 65 بیمار که زیر یکسال مبتلا به عفونت هستند را بررسی کردند. آن ها اطلاعات MRI مریضان را با 19 HIV منفی و با 16 HIV مثبت که بیش از 3 سال مبتلا هستند، مقایسه کردند.

حتما بخوانید دردها و نشانه های ابتلا به HIV و ایدز

محققان دریافتند که هر چقدر عفونت زمان بیشتری بدون درمان بماند کاهش بخش قشری مغز بیشتر می شود. وقتی که درمان با داروهای ضدرترو ویروسی شروع می شود کاهش حجم بخش قشری متوقف شده و کمی بخش قشری قسمت فرونتال و تمپورال مغز افزایش ضخامت دارد.

این نتایج نشان می دهد که باید به تشخیص زودرس HIV و استفاده از داروهای ضد رترو ویروسی برای جلوگیری از تخریب بافت مغزی توجه بیشتری شود. عفونت ناشی از HIV می تواند منجر به فراموشی و زوال عقل، مشکلات تعادل و بینایی و علائم دیگری بشود.

غربالگری زودرس و درمان با ضدرترو ویروس ها می تواند باعث جلوگیری از این علائم قبل از رخ دادن و جلوگیری از پیشرفت آن در بیمارانی که زود تشخیص داده نشده اند، بشود.

منبع: medical express

دکتر رئوف شغابی
دکتر رئوف شغابی