باکتری های خوب: موثر در برابر آترو اسکلروز
باکتری های خوب: موثر در برابر آترو اسکلروز

قلب و عروق

بازدید : 2341

محققان شورای پژوهش های پزشکی و بنیاد قلب بریتانیا کشف کردند که تنوع باکتریایی در روده انسان به شدت تصلب شرائین (آترو اسکلروز)، از مهم ترین بیماری های قلبی و عروقی، را تحت تاثير قرار می دهد.

کمبود تنوع زیستی میکروبی در روده با بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی، دیابت و بیماری التهابی روده مرتبط است. بنابراین ذخیره ی میکروبی روده برای سال ها موضوع تحقیقات پزشکی بوده است. اکنون، محققان دانشگاه ناتینگهام و کالج لانک کینگ ارتباط بین وجود باکتری هاي مفيد روده و آترو اسکلروز را پیدا کرده اند که نشان می دهد پروبیوتیک هايی كه از طريق دارو و رژیم غذایی به بدن مي رسند، می توانند سلامت قلبی عروقی را بهبود ببخشند و خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهند.

دانشمندان اطلاعاتی را از 617 زن دو قلوی میانسال که در TWINS UK به صورت داوطلبانه نام نویسی کرده بودند، به دست آوردند. برای اندازه گیری سختي شریان ها از یک استاندارد با نام مخفف شده ی pwv استفاده می شود. تنوع باکتری های روده ای شرکت کنندگان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

سختی شریان ها در بیماران، در درجه ی اول، یک بیماری وابسته به سن است. التهاب به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر احتمالی بر گرفتگی عروق در نظر گرفته می شود. در کنار این ها، محققان ارتباطی میان سلامت عروق و تنوع باکتری های روده ای در همه ی بیماران وارد شده در مطالعه مشاهده کردند. میزان تصلب شرائین در زنان دارای تنوع باکتریایی کمتر، حتی با در نظر گرفتن فاکتور فشار خون و تنوع متابولیکی افراد، بیشتر بود. تیم تحقیقاتی برخی باکتری های خاص را شناسایی کردند که با کاهش خطر تصلب شرائین در ارتباط بودند. همین باکتری ها قبلا با کاهش خطر چاقی مرتبط دانسته شده بودند. 

بر اساس نتایج این مطالعه، محققان درمان مبتنی بر رژیم غذایی را به عنوان یک مداخله ی مثبت بیان کرده اند که می تواند برای سلامت عروق، حداقل در زنان، موثر باشد. البته برای اثبات این مسئله به پژهش های بیشتر نیاز است.

منبع: news-medical

نازنين شادكام
نازنين شادكام