"تاگریسو" برای خط اول درمان سرطان ریه، تاییدیه گرفت
"تاگریسو" برای خط اول درمان سرطان ریه، تاییدیه گرفت

داروهای جدید

بازدید : 4760

غذا و داروی آمریکا، استفاده از داروی ضد سرطان ریه ی tagrisso، محصول شرکت آسترازنکا را برای مراحل ابتدایی درمان در افراد با نوع خاصی از جهش ژنی، تایید کردند. این تاییدیه، برای استفاده در بیماران مبتلا به metatstatic non-small cell lung cancer است که در تومورهایشان، در ژن رسپتور فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) جهش رخ داده است.

تاگریسو، با نام ژنریک اوسیمرتینیب (osimertinib)، قبلا برای بیمارانی که در اثر مصرف داروهای دیگر این دسته (EGFR inhibitors) حالشان به وخامت رفته بود و برای کسانی که جهش ثانویه داشتند استفاده می شده است.

در کارآزمایی خط اول درمان مشخص شد که بیماران مصرف کننده ی تاگریسو، 18.9 ماه بعد و بیماران مصرف کننده ی داروهای قدیمی تر این دسته، 10.2 ماه بعد بیماریشان به وخامت می رفت. دکتر سورش رامالینگام، سرپرست این کارآزمایی از دانشگاه اموری، می گوید: "اوسیمرتینیب، باعث زنده ماندن بیمار و عدم پیشرفت بیماری می شود و ایمنی خوبی در مقایسه با داروهای قدیمی این دسته دارد."

داروهایی مثل تاگریسو برای بیماران با جهش در EGFR طراحی شده اند و می توانند بیماری را متوقف کنند ولی سلول های سرطانی معمولا به آن ها عادت می کنند و مکانیسم های مقاومتی جدیدی را پیدا می کنند.

این دارو تحت بررسی اتحادیه ی اروپا و ژاپن برای استفاده به عنوان خط اول درمان می باشد و در نیمه دوم 2018 تصمیمات نظارتی گرفته می شود.

منبع : Medscape

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...