مصرف شیرین کننده های کم کالری افراد دارای اضافه وزن را مستعد دیابتی شدن می کند
مصرف شیرین کننده های کم کالری افراد دارای اضافه وزن را مستعد دیابتی شدن می کند

تغذیه و رژیم درمانی

بازدید : 1807

طبق مطالعه ای جدید بر روی سلول های بنیادی گرفته شده از چربی و نمونه های چربی، مصرف شیرین کننده های کم کالری، به خصوص در افراد چاق، می تواند ایجاد سندرم متابولیک کند و فرد را مستعد پیش دیابتی و دیابتی شدن گرداند.

سندرم متابولیک مجموعه ای از ریسک فاکتور ها شامل فشار خون بالا، قند خون بالا، افزایش چربی بد و چربی شکمی می باشد که ریسک بیماری های قلبی عروقی را تا دو برابر بیشتر کرده و می تواند منجر به حمله قلبی و سکته گردد. این سندرم ریسک دیابت را نیز 3 تا 5 برابر بیشتر می کند.

سابیاساچی سن، پروفسور دانشگاه جورج واشینگتون، می گوید: "طبق مطالعه ی ما، بر اساس سلول های بنیادی، شیرین کننده های کم کالری مثل سوکرالوز به صورت وابسته به دوز، تجمع چربی در سلول را افزایش می دهند. این به معنای آن است که اگر دوز سوکرالوز افزایش یابد، سلول های بیشتری دچار تجمع چربی می شوند. این اتفاق به واسطه ی افزایش بیان ژن های انتقال دهنده ی گلوکز میفتد. این ژن ها منجر به افزایش ورود گلوکز به سلول می شوند."

وی افزود:"علاوه بر سلول های بنیادی، در سلول های چربی نیز همین تغییر در ژن ها مشاهده شد. این سلول ها از افراد چاق مصرف کننده ی شیرین کننده های مصنوعی گرفته شده بودند. این مسئله برای افراد چاق، پیش دیابتی و دیابتی بسیار مهمتر از افراد نرمال است چون در معرض بیماری های قلبی عروقی هستند و مقاومت به انسولین و گلوکز خون آن ها بیشتر است."

برای تقلید محیط تولید کننده چربی، سن و همکارانش از سوکرالوز، یک شیرین کننده ی مصنوعی پرطرفدار، روی سلول های بنیادی انسانی استفاده کردند که می توانستند به سلول های چربی، ماهیچه، غضروف و سلول استخوانی تبدیل شوند. این سلول ها را به مدت 12 روز در پتری دیش و در محیط مستعد تولید چربی گذاشتند. در دوز 0.2 میلی مولار سوکرالوز، که دوز معادل در افرادی است که که از شیرین کننده های کم کالری استفاده می کنند (معادل مصرف 4 قوطی نوشابه ی رژیمی در روز)، افزایش بیان ژن های نشانگر تولید چربی و التهاب مشاهده شد.

بعد از این مشاهدات، محققان آزمایش دیگری را انجام دادند. آن ها نمونه ی چربی شکمی 18 نفر از کسانی را که می گفتند از شیرین کننده های کم کالری (اکثرا سوکرالوز و مقداری آسپارتام یا آسِسولفام پتاسیم) استفاده کرده اند، گرفتند. از این 18 فرد، 4 نفر وزن سالم و 14 نفر چاقی داشتند. در افراد با وزن سالم تفاوت چندانی در بیان ژن وجود نداشت ولی در افراد چاق و دارای اضافه وزن، مقدار زیادی ورود قند به سلول و افزایش بیان ژن تولید کننده ی چربی مشاهده شد. سابیاساچی سن، قبلا هم آزمایشی روی 8 نفر انجام داده بود و به نتایج مشابهی رسیده بود. وی می گوید: "چون با جامعه آماری بزرگ تر هم به همین نتیجه رسیده ایم، مطمئن تر شده ایم که شیرین کننده های کم کالری باعث اختلالات متابولیک می شوند."

توضیحی دیگر برای تاکید اثر سوکرالوز این است که در مطالعه ی کشت سلولی دیگری که قبلا توسط سابیاساچی سن انجام شده بود، مشاهده شد که سوکرالوز باعث افزایش تجمع رادیکال های اکسیژن می شود که این رادیکال ها باعث ایجاد بیماری و التهاب درون سلول شده و با فعالیت سلول تداخل داشته و باعث کاهش سرعت متابولیسم سلول می شود. کاهش سرعت متابولیسم نیز می تواند سبب تجمع چربی در سلول شود.

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...