داروهای تسکین دهنده دندان درد چه هستند
داروهای تسکین دهنده دندان درد چه هستند

دندانپزشکی

بازدید : 1338

خیلی از افراد بر این باور هستند که اوپیوئید ها به دلیل اینکه از مشتقات مواد مخدر ساخته می شوند، می تواند قوی ترین و بادوام ترین داروها جهت تسکین درد دندان باشند. اما در تحقیقات دندانپزشکی اخیر این موضوع رد شده است!

در این تحقیق اثبات شده که داروهای ایبوپروفن و استامینوفن عملکرد بهتری نسبت به اوپیوئیدها در درمان دندان درد دارند. برمبنای این مطالعه جدید که توسط دانشکده ی دندانپزشکی کیس وسترن ریزرو انجام گرفت، مشخص شد که ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) به تنهایی یا به صورت ترکیبی با استامینوفن اثر بهتری بر کاهش درد دندان دارند.

این مطالعه که در مجله ی انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شد، میزان تاثیر و سلامت دارویی ده ها کاهنده درد را مورد ارزیابی قرار داد. آنیتا امین الشریعه، از اعضای تیم پژوهشی، می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیآنچه که ما فهمیدیم این بود که داروهای ایبوپروفن و استامینوفن عملکرد بهتری نسبت به اوپیوئیدها در درمان دندان درد دارند. پس تجویز مسکن های اوپیوئیدی، باید به عنوان آخرین راه حل مطرح باشد.

حتما بخوانید بهداشت دهان و دندان و نقش آن در کنترل دیابت نوع 2

طبق آمار موسسه ملی سلامت، روزانه 115 آمریکایی بر اثر استفاده بیش از حد از اوپیوئیدها می میرند. امین الشریعه ادامه می دهد که :

نقل قول از متخصصان پزشکیهدف این آنالیز سیستماتیک، ارائه ی خلاصه ای از مطالعات عمیق انجام گرفته درباره ی تاثیر داروهای ضددرد دندانی می باشد. این اطلاعات در مجموع، پیشنهاد استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (به همراه استامینوفن یا بدون آن) را مطرح کرده که بهترین تعادل را میان سود و زیان برقرار می کند؛ به این صورت که تاثیر دارو را بهبود بخشیده در حالی که اثرات زیان بار آن را کاهش می دهد.

 او، شیوع اعتیاد به اوپیوئیدها را به عنوان یکی از دلایل بی شمار برای جلب توجه مسئولان امور سلامت به نتایج این مطالعه اعلام می کند.

نتیجه تحقیقات پزشکینتایج این مطالعه نشان می دهد که برای بزرگسالان ترکیبی از 400 میلی گرم ایبوپروفن و 1000 میلی گرم استامینوفن، تاثیر بهتری نسبت به هر داروی اوپیوئیدی موجود در بازار دارد. طبق این نتایج همچنین مشخص شد که اوپیوئیدها یا داروهای ترکیبی با اوپیوئیدها به عنوان عامل شدیدترین عوارض جانبی شامل خواب آلودگی، نارسایی ریه (دپرسیون تنفسی)، حالت استفراغ، تهوع و یبوست هم در بزرگسالان و هم در کودکان می باشد.

منبع: medicalxpress

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...