روشی نوین در درمان خواب آلودگی (نارکولپسی)
روشی نوین در درمان خواب آلودگی (نارکولپسی)

داروهای جدید

بازدید : 4674

نارکولپسی (حمله خواب) چیست؟

از دست رفتن ماده ایی شیمیایی در مغز به نام هیپوکرتین موجب بروز اختلال عصبی مادام العمر به نام نارکولپسی می شود. فرد مبتلا به طور غیر ارادی ناگهان به خواب می رود. این موضوع می تواند هر زمان رخ دهد، در هنگام راه رفتن، کار، مهمانی و یا حتی در حین رانندگی که به آن حمله خواب یا Sleep Attack گفته می شود! این موضوع در حالت شدید به راحتی می تواند در عملکرد اجتماعی فرد تاثیرات مخربی بگذارد.نارکولپسی پس از آپنه شبانه دومین علت خواب آلودگی در طول روز است که در سنین 10 تا 30 سالگی آن هم به صورت نتدر از هر 2000 نفر، در یک نفر می تواند رخ دهد. این اختلال سه نوع متفاوت دارد: 

  • نوع یک) نارکولپسی با کاتاپلکسی؛ که بروز آن ضعف صورت، گردن و اندام ها را به همراه دارد و تا حدی است که فرد زمین می خورد.
  • نوع دو) نارکولپسی بدون کاتاپلکسی؛ خواب آلودگی در طول روز
  • نوع سوم) نارکولپسی ثانویه؛ به دلیل آسیب های مغزی که سکته مغزی و برخی سرطان ها بر هیپوتالاموس می گذارند رخ می دهد.

حتما بخوانید روش نوین در درمان آپنه شبانه

روش درمان نارکولپسی (حمله خواب)

بسیاری از بیماران مبتلا به نارکولپسی، در سنین اولیه زندگی خود مبتلا به این بیماری می شوند. سن متوسط شروع این بیماری 16 سال تخمین زده شده؛ اما سن متوسط تشخیص نزدیک به 30 سال است. بنابراین، بسیاری از بیماران در طول سال ها زندگی خود قبل از تشخیص و آغاز درمان مناسب نارکولپسی، مشکلات زیادی در زندگی خود دارند.

در حال حاضر با وجود دریافت درمان مناسب، بسیاری از بیماران همچنان از بیماری رنج می برند؛ این موضوع ایجاب می کند درمان های جدید برای این بیماری ارائه شوند.

در یک تحقیق علمی افراد مبتلا به نارکولپسی نوع 1 و 2 که در یک کارآزمایی بالینی تصادفی 12 هفته ای شرکت داده اند، پس از اعمال روش درمانی جدید آنها دیگر حالت خواب آلودگی شدید در طول را تجربه نکردند.

مایکل تورپی، استاد نورولوژی در دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین و مدیر مرکز اختلالات خواب در مرکز پزشکی مونتفیور در برونکس نیویورک، گفت:

نقل قول از متخصصان پزشکیسولريامفتول، يك داروي جديد است كه هم از دیدگاه بیماران مورد مطالعه و هم از سوی پژوهشگران، اثر بسیار خوبی در بهبود هشیاری در بيماران مبتلا به ناركولپسی از خود نشان داده است.

این مطالعه در یک نشست عمومی سالانه 2018 آکادمی علوم اعصاب آمریکا ارائه شد.

منبع: Medscape

دکتر احسان امیری اردکانی
دکتر احسان امیری اردکانی