یک ترکیب ضد بارداری مردانه بدون تأثیر بر هورمون ها  ساخت  اسپرم را متوقف می کند
یک ترکیب ضد بارداری مردانه بدون تأثیر بر هورمون ها ساخت اسپرم را متوقف می کند

داروهای جدید

بازدید : 1518

مطالعه جدیدی که در نشریه PLOS ONE به چاپ رسیده است نشان می دهد چگونه ترکیب EP055 به پروتئین های اسپرم متصل می شود و بدون تاثیر بر هورمون ها به طور قابل توجهی تحرک عمومی اسپرم را کاهش می دهد. این ترکیب به عنوان یک ماده ی پیشنهادی برای تولید قرصی بدون عوارض جانبی در پیشگیری از بارداری برای مردان معرفی شده است. مایکل اورند، استاد بازنشسته زیست شناسی سلولی و فیزیولوژی سلولی در در دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل و مدیر عامل شرکت Eppin Pharma Inc گفت:" به عبارت ساده، این ترکیب باعث از بین رفتن  توانایی اسپرم در شناکردن در سیستم باروری زن و در نتیجه، محدودیت قابل توجه قابلیت های بارور کردن آن می شود. این موضوع  باعث می شود EP055 به نامزدی ایده آل برای داروهای جلوگیری کننده از بادرداری غیرهورمونی مردانه تبدیل شود".

در حال حاضر، برای مردان، کاندوم و جراحی وازکتومی تنها شکل های ایمن کنترل تولید مثل است. در حال حاضر در آزمایش های بالینی، داروهای هورمونی که تولید اسپرم را هدف قرار می دهد در حال بررسی هستند. اما این داروها بر روی هورمون های مردانه، همانند آنچه که داروهای ضدبارداری بر هورمون های زنانه اثر منفی دارند، اثر جانبی دارند.

در طی این مطالعه، 30 ساعت پس از تزریق وریدی EP055 در میمون ماکاک، اورند و محققان مرکز تحقیقات پریمات ها در پورتلند اورگون، هیچ نشانه ای از تحرک اسپرم طبیعی مشاهده نکردند. علاوه بر این، عوارض جانبی فیزیکی مشاهده نشد. ماری زلینسکی، استاد مامایی و زنان در دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی اورگون و محقق همکار در این پژوهش گفت: در مطالعه، 18 روز پس از تزریق، همه حیوانات درگیر در مطالعه  علائم بازگشت کامل چرخه ی اسپرم را نشان دادند، که نشان می دهد ترکیب EP055 در واقع دارای اثر برگشت پذیر است.

محققان تاکید می کنند که قبل از استفاده ی EP055 برای انسان لازم است کارآزمایی های بیشتری در این موضوع انجام شود. این تیم تحقیقاتی شروع به آزمایش شکل دارویی قرص این ترکیب کرده اند و در نهایت قضاوتی از اثربخشی EP055 را در جلوگیری از حاملگی در انسان ارائه خواهند کرد.

منبع: medicalxpress

دکتر احسان امیری اردکانی
دکتر احسان امیری اردکانی

برچسب ها :