واکسن گارداسیل روشی برای پیشگیری زیگیل تناسلی
واکسن گارداسیل روشی برای پیشگیری زیگیل تناسلی

زنان و زایمان

بازدید : 3962

ویروس پاپیلومای انسانی HPV، ویروسی است که از طریق تماس مستقیم پوستی و اساسا زمان آمیزش جنسی انتقال می یابد.

این ویروس در بدن به صورت عمومی علائم خاصی را در برندارد، به همین دلیل ممکن است افراد از ابتلا به این ویروس بی اطلاع باشند. حال آنکه در برخی این ویروسه به صورت زیگیل (زیگیل تناسلی) نمود یابد. اما نوع خاصی از HPV ضایعات پیش سرطانی ایجاد می نماید. واکسن گارداسیل در سال 2006 به عنوان روش پیشگیری از این بیماری معرفی شد که در این مقاله به کاربرد آن می پردازیم.

زیگیل تناسلی چیست؟

Condylomata Acuminata یا زیگیل تناسلی همراه با عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی در بدن بوجود می آید. این بیماری یکی از همه گیر ترین بیماری های آمیزشی به شمار می آید.

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل، یا همان واکسنویروس پاپیلومای انسانی، شامل ذراتی از ساختار 4 سویه ی مهم بیماری زای ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. این 4 سویه عبارت اند از سویه های 6 و 11 که عامل بیش از 90 درصد زگیل های تناسلی می باشند، و سویه های 16 و 18 که عامل بیش از 70 درصد موارد سرطان رحم هستند. ضمنا این دو سویه با سرطان های ناحیه ی مقعد، آلت تناسلی مردانه و واژن نیز در ارتباطند.

این واکسن در سال 2006 برای مصرف انسانی تایید شد. در سال 2014 نوع جدیدی از این واکسن به نام گارداسیل9 معرفی گردید که علاوه بر 4 زیرگونه ی اصلی اشاره شده، شامل 5 زیرگونه ی دیگر (31، 33، 45، 52 و 58) است. این 5 سویه نیز 20 درصد از سرطان های رحم هستند.

حتما بخوانید آیا ویروس پاپیلوما به جنین منتقل می شود؟

سن تجویز واکسن گارداسیل 

این واکسن در دختران 11-12 ساله باید تجویز شود. در دختران 13 تا 26 ساله و پسران 13 تا 21 ساله که سابقه ی واکسیناسیون گارداسیل را ندارند و تماس جنسی با فرد مبتلا نداشته اند نیز می توان این واکسن را تجویز کرد. مردان هم جنس گرا، دو جنس گرا، دگرباش و مبتلا به بیماری های سرکوب کننده ی سیستم ایمنی، می توانند این واکسن را تا سن 26 سالگی دریافت کنند.

افراد بالای 26 سال تنها در صورتی می توانند واکسن را دریافت کنند که سابقه ی ارتباط جنسی نداشته باشند.

زمان بندی تجویز واکسن

برای نوجوانان قبل از سن 15 سالگی، دو دوز از واکسن کفایت می کند. دوز دوم واکسن باید بین 6 تا 12 ماه پس از دوز اول دریافت شود. اگر دوز دوم در فاصله ای کمتر از 6 ماه از دوز اول تزریق گردد، دوز سوم نیز باید با همین فاصله تزریق شود. برای افراد با سن بیشتر از 15 سال، سه دوز تزریق می گردد. دوز دوم 1-2 ماه بعد از دوز اول و دوز سوم 6 ماه پس از دوز اول. ضمنا در افراد زیر 15 سال مبتلا به بیماری های سرکوب کننده ی سیستم ایمنی، زمان بندی تجویز مانند افراد بالای 15 سال عادی است.

حتما بخوانید اهمیت تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV

منع مصرف و احتیاطات تجویز گارداسیل

  • داشتن حساسیت به هر یک از اجزای واکسن (سدیم کلراید، هیستیدین، پلی سوربات، سدیم بورات، آلومینیوم هیدروکسی فسفات سولفات و پروتئین مخمر) 
  • وجود یک بیماری شدید در بدن فرد (مانند سرماخوردگی شدید یا آنفلوآنزا)
  • حساسیت به لاتکس، به خاطر وجود لاتکس در ساختار سرنگ واکسن

مصرف واکسن گارداسیل در دوران حاملگی توصیه نمی شود. تست حاملگی قبل از تجویز واکسن ضروری نیست. البته اگر کسی دوره ی واکسن را شروع کرده باشد و متوجه شود که حامله است، باید دوز های بعد واکسن را به پس از پایان دوران حاملگی موکول کند. واکسیناسیون برای زنان حامله که هیچ دوزی از گارداسیل را دریافت نکرده اند نیز باید به بعد از حاملگی موکول شود.

مطالعات ایمنی واکسن

گارداسیل علیرغم برخی تبلیغات، بسیار ایمن می باشد. تمام مطالعات انجام شده در ایالات متحده، ایمنی تمام انواع واکسن های ویروس پاپیلومای انسانی را تایید می کند.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

مانند هر داروی دیگر، گارداسیل (و سایر واکسن های مشابه) می تواند دارای برخی اثرات جانبی باشد. مهم ترین عوارض گارداسیل مربوط به محل تزریق هستند. این علائم شامل قرمزی و درد در محل تزریق است. داغی محل تزریق نیز ممکن است تا چند روز پس از آن ادامه داشته باشد. در موارد معدودی، علائمی همچون تهوع، درد عضلات و استفراغ نیز گزارش شده است. موارد گزارش شده ی تب پس از تزریق این واکسن بسیار کم است. بیهوشی و از دست دادن تعادل در میان نوجوانان دریافت کننده ی واکسن محتمل است. به این دلیل توصیه می شود که پس از تزریق به مدت 15 دقیقه در حالت نشسته یا درازکش باشند.

منبع: WebMD, CDC, FDA

دکتر محسن رنجبر
دکتر محسن رنجبر