تاثیر خواب در سلامت کودک
تاثیر خواب در سلامت کودک

سلامت عمومی

بازدید : 2433

هیچ چیز به اندازه سلامت کودک برای والدینی که فرزندشان تازه به دنیا آمده است، اهمیت ندارد. تغذیه سالم، هوای پاک و خواب کافی همگی فاکتورهای اساسی در رشد کودک هستند. در این مقاله بررسی میکنیم که کودک در سنین مختلف به چه میزان خواب نیاز دارد و همچنین به آسیب های ناشی از بدخوابی و یا بی خوابی در کودکان اشاره خواهیم کرد.

الگوی خواب کودک در سنین مختلف

نیاز به خواب در طول شبانه روز در کودکان، در سنین مختلف، متفاوت است. اما برای اینکه به پاسخ درستی برای این سوال که "الگوی خواب کودک در سنین مختل چگونه است؟" سیزده متخصص، 864 کودک را مورد مطالعه قرار داده اند و به یک الگوی رفتاری دست یافته اند:

  • میزان استاندارد خواب در نوزادان 4 تا 12 ماهه؛ بین 12 تا 16 ساعت در یک شبانه روز
  • میزان استاندارد خواب در کودکان 1 تا 2 ساله؛ بین 11 تا 14 ساعت در یک شبانه روز
  • میزان استاندارد خواب در کودکان 3 تا 5 ساله؛ بین 10 تا 13 ساعت در یک شبانه روز
  • میزان استاندارد خواب در کودکان 6 تا 12 ساله؛ بین 9 تا 12 ساعت در یک شبانه روز
  • میزان استاندارد خواب در نوجوانان 13 تا 18 ساله؛ بین 8 تا 10 ساعت در یک شبانه روز

(در این گایدلاین، میزان خواب برای نوزادان زیر 4 ماه، به دلیل تنوع زیاد در میزان و الگوی خواب و کمبود شواهد کافی برای توافق بر سر یک میزان مشخص، تعیین نشد.)

ملتزر، به عنوان یک محقق در زمینه خواب اظهار می دارد؛ برای نوجوانان بالغ، 7 تا 7.5 ساعت خواب شبانه کفایت می کند. او معتقد است که هم اکنون نوجوانان به اندازه ی کافی نمی خوابند.

به گفته ی وی، برای دستیابی به این ساعات، فراهم کردن "فرصت خواب" که شامل زمان استراحت پایدار است، برای همه ضروری است. فرصت خواب به معنای اطمینان از خنکا، تاریکی، راحتی و عدم وجود تکنولوژی در اتاق خواب نیز می باشد. صفحات نورده، توانایی بدن فرد برای تولید ملاتونین، هورمون تنظیم کننده ی ساعت بدن، را کاهش می دهند.

وی در ادامه می گوید:

"این صفحات قبلا تنها شامل تلویزیون می شد، اما امروز شامل کامپیوتر، تبلت، موبایل و سایر وسایل مشابه می شود. تکنولوژی ممکن است 30 دقیقه از خواب کودک در هر شب کم کند و این به معنای کاهش 3.5 ساعته ی خواب در یک هفته است.

خواب از دست رفته چگونه ممکن است به کودک آسیب برساند؟

کمبود خواب در کودکان، آسیبی بیشتر از تغییر خلق و خو در روز بعد بر جای می گذارد؛ هرچند که این مسئله نیز یکی از علائم نیاز به استراحت بیشتر است.

گایدلاین جدید که به تایید آکادمی پزشکی خواب آمریکا و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها (CDC) رسیده است، در مورد تاثیر خواب کافی یا ناکافی در کودکان و نوجوانان صحبت می کند. محققان می گویند کودکانی که به اندازه ی کافی می خوابند، در زمینه ی تمرکز، یادگیری، حافظه، تنظیم احساسات، کیفیت زندگی و سلامت ذهنی و جسمی پیشرفت می کنند. در طرف مقابل، کمبود خواب می تواند منجر به پرفشاری خون، چاقی و افسردگی گردد؛ به ویژه این که نوجوانان بیشتر در معرض افکار آسیب به خود یا خودکشی هستند.

به گفته ی ملتزر، اگر کودک در آخر هفته چند ساعت برای جبران کم خوابی، بیشتر می خوابد، یا در زمان نامناسب به خواب می رود یا والدین باید به اجبار آن ها را از تخت بیرون بکشند، این ها همه نشانه های عدم خواب کافی و مناسب در کودک است.

منبع: healthline

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...