نقش داروسازان در پیشگیری از خودکشی
نقش داروسازان در پیشگیری از خودکشی

روانپزشکی

بازدید : 2308

داروسازان نقش مهمی در پیش گیری از خودکشی ایفا میکنند؛ آنها با بیماران از نزدیک ارتباط مکرر داشته و به موارد پزشکی ثبت شده آنها دسترسی دارند. با این حال آنها تعداد کمی از دانشکده های داروسازی در برنامه آموزشی خود واحد های پیش گیری از خودکشی را ارائه میدهند. در اینجا 5 راه که با استفاده از آن داروسازان میتوانند به بیمارانی که فکر خودکشی را در سر دارند کمک کنند موجود است:

  1. بیماران در خطر خودکشی را شناسایی کنید؛ به دلیل اینکه داروسازان داروهای سلامت روانی مثل داروهای ضدافسردگی ها را در داروخانه توزیع میکنند، از جایگاه خاصی جهت شناسایی بیمارانی که ممکن است در جدال با فکر خودکشی هستند، قرار دارند. برخی معتقدند که متخصصین بالغین، از جمله کسانی هستند که در خطر بالای خودکشی قرار دارند و بیش از 9% حداقل یک دوره افسردگی ماژور را سالانه تجربه میکنند، و 6.3% از آنها اختلال شدید در نتیجه ی افسردگیشان را گزارش کرده اند. داروهای کاهش وزن/افسردگی خاصی مثل naltrexone/bupropion هشدارهای روی جعبه برای خودکشی را دارند، پس بیمارانی که این دارو ها را مصرف میکنند باید تحت نظر باشند.
  2. استفاده ی دارویی و سلامت روانی را بررسی کنید. دکتر Tharp توصیه میکند که داروسازان توجه زیادی به بیمارانی که در خطر خودکشی هستند، داشته باشند، مخصوصاً آنهایی که مرتباً نسخه های سلامت روانی را مصرف میکنند. اگر داروساز هرگونه تغییری را در چگونگی مصرف یا تجویز یک دارو مشاهده کردند باید دلایل آن را یاد بگیرند. داروسازانی که دغدغه ی سلامت روانی بیمارانشان را دارند باید با بیمار طی یک مشاوره مستقیماً صحبت کنند. طبق گفته دکتر Tharp بیمارانی که رابطه ی اعتماد محوری با داروسازان خود دارند درباره ی رفتار و حالت خود بحث میکنند و هرگونه افکار نگران کننده یا مسأله ای که دارند را با آنها در میان میگذارند. در این حالت داروساز باید از بیمار درباره ی اینکه آیا تاکنون به خود آسیب رسانده یا فکر چنین کاری را دارد، بپرسند.
  3. با تیم مراقبت های بهداشتی همکاری کنید. بیمارانی که به آسیب رساندن به خود و یا خودکشی فکر میکندد را به در میان گذاشتن این افکار با مشاور یا روانشناس تشویق کنید. داروسازان نهایتاً باید با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و سلامت بیماران در ارتباط باشند تا مطمئن شوند بیمار تحت درمان قرار گرفته است.
  4. به منابع پیشگیری از خودکشی مراجعه کنید. منابع و ابزاری وجود دارد که هم برای بیمارانی در دسترس است که دارای تجربه ی تفکر خودکشی هستند و هم برای کسانی که نگران دوستان یا بیمارانی هستند که فکر خودکشی در سر می پرورانند. در طول چند ماه اخیر facebook برنامه ی پیشگیری از خودکشی خود را ارتقا بخشیده و به کاربران اجازه میدهد تا ترس از آسیب به خود و خودکشی را گزارش کنند. سپس برای آنها یک تذکر فرستاده میشود که بیمار را تشویق می کند تا به یک دوست یا خط تلفنی دسترسی پیدا کنند تا توصیه های اضافی و ... در اختیار انها قرار دهد. همچنین برنامه ای به نام Yik Yak ایجاد شده که ابزاری شگفت انگیز در پیش گیری از خودکشی محسوب میشود. در این برنامه افراد افکار خودکشی را اظهار کرده و از طریق دیگران توصیه هایی را دریافت میکنند.
  5. تشویق کننده و همدل باشید. همدلی برای درمان بیمارانی که در فکر خودکشی هستند لازم است. داروسازان زمانی که بیماران درباره ی افکار خودکشی خود صحبت میکنند، باید به دقت و با توجه گوش فرا دهند و به انها اطمینان دهند که این افکار گذرا است و شرایط آنها خوب میشود.

دکتر Tharp ادامه می دهد:

نقل قول از متخصصان پزشکیهر یک از ما داروسازان رسالت داریم که جان حداقل یک نفر را نجات دهیم.

منبع: pharmacytimes

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...