اهمیت تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV
اهمیت تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV

زنان و زایمان

بازدید : 2485

پاپیلومای انسانی یا Human Papillomavirus که به اختصار (HPV) نامیده می شود یک بیماری ویروسی است که عموما از طریق آمیزش های جنسی و تماس مستقیم پوستی بین فراد انتقال می یابد. این بیماری در ایران در سال های اخیر به شدت شیوع یافته و یکی از اصلی ترین عوامل ابتلا به سرطان رحم در بانوان می باشد. اما این ویروس بر آقایان نیز تاثیرات بیماری زایی دارد.

این ویروس عموما در بدن، به صورت زیگیل تناسل نمایان می شود و متاسفانه روش درمان قاطعی ندارد و تنها اقدامات انجام شده برای این بیماران سوزاندن زیگل بوجود آمده با لیزر می باشد. اما در نهایت ویروس همچنان در بدن فرد مبتلا باقی می ماند.

حتما بخوانید واکسن گارداسیل درمانی برای زیگیل تناسلی

آمار ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی HPV در ایران

در ایران توصه می شود دختران در سن 12 سالگی واکسنه شوند، هرچند مردان تا ۲۶ سال و برای زنان ۳۵ تا۴۰ این واکسن تزریق می شود. و نرخ واکسن حدود 1 میلیون تومان براورد می شود؛اما در ایالات متحده نسبت دختران و پسران جوان که واکسن پاپیلومای انسانی (HPV) را از سال 2011 دریافت کرده اند بیش از سه برابر افزایش یافته است. در میان مردان 9 تا 26 ساله، 27 درصد حداقل یک دوز واکسن در سال 2016 دریافت کرده اند، که در مقایسه با 8 درصد در سال 2011 رشد چشمگیری را نشان می دهد.

اهمیت تزریق واکسن گارداسیل تا حدی است که بیان شده اگر تصمیم اساسی درباره آن گرفته نشود تا سال 2030 حدود 50 درصد از زنان به سرطان دهانه رحم دچار خواهند شد.

متوسط شیوع جهانی ویروس HPV بین ۹ تا ۱۳ درصد است. این آمار قط در تهران و بین جامعه آماری کوچک حدود 31درصد می باشد. اما آمار دقیق میزان شیوع این بیماری در ایران وجود ندارد.

حتما بخوانید آیا ویروس پاپیلوما به جنین منتقل می شود؟

اهمیت تزریق واکسن پاپیلومای انسانی (گارداسیل)

اشان پاتل، محقق بهداشت عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور در مصاحبه ای تلفنی گفت:

نقل قول از متخصصان پزشکینقل قول از متخصصان پزشکیما افزایش واکسیناسیون HPV در میان مردان میان سال و نوجوانان را در نتیجه توصیه های واکسیناسیون HPV مشاهده می کنیم. ما همچنین باید در نظر داشته باشیم که ما این امکان را نداریم که همه را واکسینه کنیم.

همچنان موانع واکسیناسیون HPV در سطوح مختلف وجود دارد، از جمله مشکلات سیستم مراقبت بهداشتی، مشکلات ارائه دهنده و مشکلات مربوط به والدین. پاتل خاطر نشان کرد که برنامه دولت فدرال برای سال 2020 ، می خواهد 80 درصد از افراد 13 تا 15 ساله، صرف نظر از جنسیت، تا سال 2020 به طور کامل علیه HPV واکسینه شده باشند.

واکسیناسیون معمول HPV برای دختران 11 تا 12 ساله از سال 2006 توصیه شده است و این توصیه ها در سال 2011 به پسران نیز تعمیم یافت. این واکسن در مقابل بسیاری از سویه های سرطان زای HPV و نیز سویه هایی که باعث زگیل تناسلی می شوند، محافظت ایجاد می کند.

این اقدام همچنین می تواند برای افراد 9 تا 10 ساله انجام شود. واکسیناسیون بیش از پیش در زنان 13 تا 26 ساله و مردان 13 تا 21 ساله و تا سن 26 سالگی برای برخی از زیر گروه های مردان توصیه می شود. دوره کامل واکسن نیاز به سه دوز دارد، اما دختران و پسرانی که واکسن را قبل از 15 سالگی شروع می کنند، می توانند به طور کامل با دو دوز تحت واکنش ایمنی قوی تری قرار گیرند.

منبع: Medscape

دکتر احسان امیری اردکانی
دکتر احسان امیری اردکانی