افزایش طول عمر با کم کردن وعده های غذایی
افزایش طول عمر با کم کردن وعده های غذایی

تغذیه و رژیم درمانی

بازدید : 2236

آیا می توان با کم کردن تعداد وعده های غذایی و رعایت رژیم غدایی خاص که میزان مصرف کالری را در طول روز را کاهش میدهند، طول عمر بیشتری داشت؟ شما چه فکر میکنید؟ جالب است بدانید که بر اساس آخرین مطالعات بالینی انجام شده بر روی افرادی که در دو سال پیاپی میزان مصرف کالری خود را تنها 15درصد کاهش داده بودند، کاهش چشمگیری در میزان متابولیسم (سوخت و ساز بدن) و بهبود برخی بیومارکرهای مربوط به کاهش پیری و طول عمر در آنها مشاهده شد! این یعنی جواب این سوال "بله" است!

لین ردمان، استادیار علوم بالینی در مرکز تحقیقات پنینگتون در باتن روژ لوییزیانا و پژوهشگر ارشد این مطالعه گزارش دادند؛ به طور خاص، پارامترهایی از قبیل کاهش دمای هسته ی مرکزی بدن، کاهش سطوح  قند خون، کاهش سطوح انسولین و کاهش سطح هورمون های تخفیف دهنده ی متابولیسم را در این افراد مشاهده کرده اند. طبق گفته ی ردمان، سطح این مواد، در افرادی که طول عمر بیشتری دارند نیز کمتر است.

روزالین اندرسون، یکی از متخصصان فدراسیون تحقیقات در زمینه پیری آمریکا که این یافته ها را مورد بررسی قرار داده، می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیمطالعات حیوانی، ارتباط بین مصرف کالری کمتر و طول عمر بیشتر را مشخص کرده است، اما این مطالعه، اولین کارآزمایی بالینی برای تعمیم دادن این مسئله به انسان ها است. بسیاری از اطلاعاتی که از این مطالعه به دست آمده، با آن چه که ما در مطالعاتمان بر روی میمون ها به دست آورده ایم سازگار است. این سازگاری اطلاعات بین میمون ها و انسان ها بسیار ارزشمند است. در واقع این به معنای از بین رفتن فاصله در مطالعات پیری روی حیوانات و انسان هاست.

در این مطالعه، 34 فرد سالم با میانگین سنی 40 سال مورد مطالعه قرار گرفته اند تا از یک رژیم غذایی با مقدار کالری دریافتی محدود به مدت 2 سال پیروی کنند. به گفته ی ردمان، تیم تحقیقاتی به شرکت کنندگان در مطالعه، سه مدل مختلف رژیم غذایی سالم برای کاهش 25 درصدی کالری دریافتی روزانه آموزش دادند. شرکت کنندگان آزاد بودند تا هریک از این سه مدل را برای خود انتخاب کنند. شرکت کنندگان در محدوده ی دو ساله ی مطالعه توانستند میزان کالری دریافتی خود را 15 درصد کاهش بدهند که میزان قابل توجهی است. به طور متوسط، هر فرد شرکت کننده، 20 پوند (حدودا 9 کیلوگرم) از وزن خود را از دست داده بود که اغلب این مقدار در سال اول مطالعه اتفاق افتاده بود. این در حالی بود که نیمی از شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه دارای وزن نرمال و نیمی دیگر، دارای اندکی اضافه وزن بودند.

به گفته ی ردمان، آزمایش ها نشان از تغییراتی در متابولیسم و رفتار بدن شرکت کنندگان دادند که با رفتارهای بدن حیوانات و انسان های دارای طول عمر زیاد تطابق داشت. ضمنا استرس اکسیداتیو مربوط به متابولیسم نیز در این افراد به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. محققان می گویند این یافته ها در جهت تایید نظریه های بحث برانگیزی است که می گویند متابولیسم بالا و افزایش استرس اکسیداتیو با پیری زودرس در ارتباطند.

ردمان می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیوقتی ما انرژی تولید می کنیم، محصولات جانبی متابولیسم تولید می شود، و این محصولات جانبی که همان رادیکال های اکسیژن هستند، در بدن تجمع یافته و سبب آسیب به سلول ها و تخریب بافت ها می شوند. این آسیب می تواند سبب تسریع در فرآیند پیری سلول شده و به بروز بیماری هایی مانند سرطان ارتباط داشته باشد." اندرسون اطمینان ندارد که این بهترین توضیح باشد. او خاطر نشان کرد که مطالعات آزمایشگاهی در موش، نشان داده است که آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو، بر طول عمر کلی جاندار اثر ندارد. وی معتقد است که دریافت کالری کم تر، بدن را به سمت مصرف بهینه ی انرژی سوق می دهد و بدین ترتیب، دریافت کالری کم تر سبب افزایش عمر می شود. وی می گوید:"ما می دانیم، به عنوان مثال، یک ارتباط واقعا محکم بین غذا نخوردن و توانایی ایستادگی در برابر استرس  وجود دارد، اما توانایی درک دقیق این ارتباط را نداریم".

به گفته ی ردمان، افرادی که می خواهند از رژیم کم کالری با هدف افزایش عمر تبعیت کنند، باید به سهم مواد غذایی در رژیمشان دقت کنند تا رژیمی سالم و متعادل داشته باشند. به گفته ی وی، این افراد باید کاهش 25 درصدی میزان کالری دریافتی را هدف قرار دهند، ضمن این که این نکته را بدانند که ممکن است کمی از این هدف دور شوند. همچنین عدم کاهش وزن در دراز مدت نباید آن ها را دلسرد کند. او می گوید:"هدف کاهش وزن نیست؛ بلکه هدف، کم نگه داشتن کالری دریافتی به صورت پیوسته است".

اندرسون در مورد این که چنین رژیمی قابلیت پیاده سازی پیوسته را داشته باشد مردد است. وی می گوید:" من هرگز به کسی محدود کردن کالری رژیم غذایی را توصیه نمی کنم. من فکر می کنم این کار بسیار سخت است. دلیل این که ما کاهش کالری دریافتی را در نظر گرفته ایم، مطالعه در مورد درک پیری است؛ نه این که از همه بخواهیم این کار را انجام دهند. مردم حتی نمی توانند کالری دریافتی خود را به میزان کالری دریافتی معمول کاهش دهند." وی افزود: "با این تحقیق مت در تلاش هستیم تا پنجره ای رو به کنترل روند پیری در انشان باز کنیم، چرا که یافته ایم محدود کردن کالری در حیوانات سبب تاخیر در پروسه ی پیری می شود."

نتیجه تحقیقات پزشکیبه واسطه ی مطالعه بر روی محدودیت کالری، پژوهشگران امیدوارند چگونگی رخداد پیری را بهتر بفهمند، زیرا محدودیت کالری دریافتی، پیری را در حیوانات کند می کند. بدین واسطه، محققان امیدوارند تا بفهمند پیری چگونه رخ می دهد تا از طریق این فهم، بتوانند سازوکارهای عامل پیری را نشانه بگیرند؛ نه این که صرفا رژیم غذایی را محدود کنند.

این مطالعه در تاریخ 22 مارس در ژورنال Cell Metabolism منتشر گردید.

دکتر محسن رنجبر
دکتر محسن رنجبر