کاهش متابولیسم در خواب، طول عمر را افزایش می دهد
کاهش متابولیسم در خواب، طول عمر را افزایش می دهد

تغذیه و رژیم درمانی

بازدید : 1660

در یک ارزیابی جدید بیان شده است که کاهش میزان دریافت کالری در بدن، می تواند طول عمر را افزایش دهد. در این تحقیق، میزان کالری مصرف شده در افراد را 15 درصد از حالت معمول کاهش دادند، حاصل تاثیرات مثبت آن در بدن البته در حالت خواب بود.

در سال های اخیر مطالعات بسیاری نشان داده اند که محدود کرددن میزان کالری دریافتی، طول عمر حیواناتی مانند کرم ها، مگس ها، موش ها و حتی میمون ها را افزایش می دهد. این یافته ها موجب شده است که چند هزار نفر حدود 15 تا 18 درصد کالری کمتر از حد توصیه شده روزانه را بخورند، به این امید که زندگی طولانی تر و سالم تر داشته باشند و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این افراد کلسترول خون و سطح گلوکز متعادل تری دارند.

حتما بخوانید افزایش طول عمر با کم کردن وعده های غذایی

لین ردمان از مرکز تحقیقات زیست پزشکی پنینگتون در لوئیزیانا و همکارانش به طور تصادفی رژیم غذایی با کالری محدود و رژیم غذایی نرمال را در 53 بزرگسال مورد آزمایش قرار دادند. برای دو سال، 34 نفر از این افراد 15 درصد کالری کمتری مصرف کردند، در حالی که دیگران به همان اندازه که می خواستند خوردند.

نتیجه تحقیقات پزشکیبرخی از اثرات جالب در طی مطالعه مشاهده شد. در سال دوم مطالعه، افرادی که کالری کمتری مصرف می کردند، میزان قابل توجهی کاهش در متابولیسم شبانه خود نشان دادند. هم چنین یک کاهش کوچک اما قابل توجه در دمای شبانه خود بدن این افراد مشاهده شد.

ردمان می گوید در این باره بیان کرده است:

نقل قول از متخصصان پزشکیمتابولیسم در طول خواب در افراد با دریافت کالری محدود 10 درصد کاهش یافت.

نتیجه تحقیقات پزشکیتجزیه و تحلیل نمونه خون نشان داد که این افراد همچنین 20 درصد کاهش در استرس اکسیداتیو سلولی - آسیب به سلول ها، ناشی از تولید مواد جانبی در متابولیسم- را تجربه کردند.

آسیب به DNA و سایر اجزای سلول به علت استرس اکسیداتیو، به عنوان یک عامل کلیدی در القای پیری برشمرده می شود. کاهش میزان متابولیسم شبانه، ممکن است مکانیسم تکاملی برای صرفه جویی در انرژی، زمانی که غذا کمیاب است، باشد؛ همانطور که در حیوانات که در خواب زمستانی نیز دیده می شود.

حتما بخوانید آیا میتوان روند پیری را کنترل کرد؟

لوئیجی فونتانا از دانشگاه واشنگتن در میسوری می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاین مطالعه برای اولین بار نشان می دهد که انسان ها با کاهش میزان متابولیسم استراحت به محدودیت کالری پاسخ می دهند. اما این کاهش در متابولیسم لزوما دلیل افزایش طول عمر حیوانات به تبع کاهش کالری دریافتی نیست.

او معتقد است که تغییرات در نحوه احساس میزان دسترسی به مواد غذایی از سوی سلول ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. با این حال، حتی اگر محدودیت کالری دریافتی به خوبی در افراد انجام شود، این کار به درد همه ی افراد نمی خورد. در ابتدا، برنامه ریزی دقیق غذایی لازم است و عوارض جانبی این کار نیز می تواند شامل کاهش میل جنسی و احساس سرماخوردگی باشد.

منبع: newscientist

دکتر احسان امیری اردکانی
دکتر احسان امیری اردکانی