قرار گرفتن در معرض مقادیر کم  BPA در دوران بارداری می تواند منجر به تغییر مسیر پیشرفت مغزی شود
قرار گرفتن در معرض مقادیر کم BPA در دوران بارداری می تواند منجر به تغییر مسیر پیشرفت مغزی شود

مغز و اعصاب

بازدید : 1400

تحقیقات جدید در موش ها توضیح می دهد که چگونه قرار گرفتن در معرض بیس فنول آ (BPA) در دوران بارداری، حتی در سطوح پایین تر از مقادیر "ایمن" برای انسان، می تواند منجر به تغییر شکل مغز  در دوره ی تکامل جنینی و اختلالات رفتاری پس از آن شود.

این تحقیق دوشنبه، 19 مارس در ENDO 2018 ( نشست سالانه انجمن غدد درون ریز ) در شیکاگو، ارائه شد. BPA یک ماده شیمیایی است که به بسیاری از محصولات تجاری از جمله بطری های آب، کاغذ و ظروف ذخیره سازی مواد غذایی اضافه می شود. این ماده به عنوان یک ماده شیمیایی endocrine-disrupting شناخته می شود. منظور از endocrine-disrupting ماده ای شیمیایی است که با هورمون های بدن تداخل دارد. دکتر دبوراه کوراش، پژوهشگر اصلی این پروژه می گوید:"دهه ها تحقیق شامل بیش از هزار مطالعه ی حیوانی و صد مطالعه ی انسانی، ارتباط میان قرارگیری در معرض BPA و عوارضی برای سلامتی را نشان می دهد. این موضوع به ویژه برای مغز در حال رشد که به اثرات افزاینده BPA بر استروژن در طول بارداری حساس است اثبات شده است. در واقع، مطالعات مختلفی در حال حاضر رابطه ی بین قرار گیری در معرض BPA در دوران جنینی و مشکلات رفتاری در دوران کودکی را بررسی کرده اند که نشان می دهد BPA به طور دائمی موجب تغییر در تکامل مغز و ایجاد اثرات مانا در عملکرد نورونی و عصبی می شود."

سازمان های دولتی در سراسر جهان، از جمله اداره غذا و دارو ایالات متحده، اداره ی سلامت کانادا و اداره ایمنی مواد غذایی اروپا اعلام کرده اند BPA امن است. دکتر کوراش می گوید: " یک دلیل برای این تفاوت در نتایج مطالعات و تصمیم گیری نهادهای دخیل در سلامت عدم وجود دلیلی محکم بر اثبات اثرات BPA است! به عبارتی دیگر اگر BPA برای رشد مغز بسیار سمی باشد، مغزهای معیوب ناشی از آن کجا هستند؟ مطالعه ما برای اولین بار رابطه ی استفاده از دوزهای ایمن BPA بر مواد شیمیایی موثر در رشد مغز و تکثیر نورون ها را بررسی می کند."

در این مطالعه، محققان سه گروه موش های باردار را مورد بررسی قرار دادند. یک گروه غذای بدون BPA خوردند، گروه دوم غذا با دوزهای بالایی از BPA را دریافت کردند و دسته ی سوم غذای حاوی مقادیر کم BPA مصرف کردند. محققان مشاهده کردند تعداد نورون های ساخته شده در مراحل اولیه ی تکامل نوزادان موش در دو دسته ی دریافت کننده ی BPA در مقایسه با نوزادانی که مادرانشان در معرض BPA قرار نگرفتند، بیشتر است. دکتر کوراش می گوید: "این موضوع از آن رو مهم است که نورون های خاص باید در زمان های بسیار خاص متولد شوند و اگر زودتر به دنیا بیایند، همان طور که در این مطالعه اتفاق افتاده است، احتمالا این نورون های اولیه به جای اشتباه مهاجرت می کنند و ارتباطات اشتباه را شکل می دهند. این یافته ها منطقی را ارائه می کند که چگونه BPA ممکن است بر مغز های در حال تکامل تاثیر بگذارد".

خواهران و برادران این توله ها مورد آزمایش های رفتاری قرار گرفتند تا مشخص شود آیا تولید زودهنگام نورون موجب تغییراتی شد که در زندگی بعد از عمل مغزی تاثیر می گذارد؟ محققان دریافتند موش هایی که در طول بارداری در معرض مقادیر کم یا زیاد BPA قرار داشتند، برخی رفتارهایی را که در کودکان انسانی که مادران آن ها در دوران بارداری در معرض میزان بالایی از BPA بوده اند، نشان دادند. دکتر کوراش می گوید:"این یافته ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض BPA در دوره ی  بارداری می تواند منجر به تغییرات ماندگار و دائمی مغز شود." وی خاطرنشان کرد: "مردم در مورد در مورد مسائل ایمنی BPA و سایر مواد شیمیایی به خوبی اطلاعات کسب می کنند. اگرچه هنوز مشابهت بروز این اثرات در جوندگان در بارداری بشر مورد بررسی است اما این تحقیق می تواند برای  مادران باردار اطلاعات مهمی درباره آن چه که برای داشتن بهترین نوزادان لازم است فراهم کند. "

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...

برچسب ها :