دانشمندان ابزار جدیدی را برای مطالعه ی گیرنده های نیکوتین ایجاد کردند و توسعه بخشیدند
دانشمندان ابزار جدیدی را برای مطالعه ی گیرنده های نیکوتین ایجاد کردند و توسعه بخشیدند

مغز و اعصاب

بازدید : 1375

گروهی از دانشمندان تکنیک جدیدی را برای درک بهتر اثرات نیکوتین روی مغز توسعه دادند. در مطالعه ای که در Nature Methods چاپ شده است، محققان تولید ترکیب جدید نیکوتینی فعال شده با نور را توضیح دادند، که به دانشمندان اجازه می دهد گیرنده هایی را که نقش کلیدی در اعتیاد به نیکوتین ایفا می کنند، بهتر مطالعه کنند.

به گفته ی رایان درنان، دانشیار فارماکولوژی و نویسنده ی همکار، محققان اکنون قادرند گیرنده ی نوروترانسمیترهای عصبی برای نیکوتین را از راه هایی که قبلاً ممکن نبود مطالعه کنند. به گفته ی متیو آروین، دانشمندانی که به مطالعه ی وابستگی به نیکوتین یا استیل کولین، نوروترانسمیتری که به صورت عادی به گیرنده های نیکوتین متصل می شود، علاقه مند هستند، اکنون ابزار فوق العاده ای دارند که در صورت به کار گیری صحیح می تواند آن ها را قادر سازد اصول اساسی انتقال کولینرژیک را آشکار کنند.

نسخه ی قادر به فعال شوده در مقابلِ نور دارو ها، که می توانند با فلاش مختصری از نور فعال شوند، ابزاری مهم در تحقیقات فارماکولوژیک، برای مطالعه ی فرایند هایی در سلول ها و مدل های فعالیت داروها می باشند. با این حال، تاکنون، دانشمندان توانایی توسعه ی این نسخه از ترکیبات که به دسته ی "نیتروژن نوع سوم" تعلق دارند، و نیکوتین نیز از جمله ی آن هاست، نداشته اند.

در این مطالعه، گروهی از دانشمندان روش شیمیایی جدیدی را برای ایجاد مشتقاتی از داروهای مذکور توسعه داده اند، و این راهبرد را برای دستیابی به نیکوتین فعال شونده با نور به کار گرفته اند. پس از توسعه ی نیکوتین فعال شونده با نور که PA-Nic نامیده می شود، آن ها از این ترکیب برای مطالعه ی گیرنده های نیکوتینی استیل کولین استفاده کردند. درنان می گوید: " ما از یک کاوشگر برای مشخص کردن جزئیات جدید درباره ی چگونگی تغییر فعالیت و مکان این رسپتور ها توسط تماس مزمن با نیکوتین استفاده کردیم، و راه را برای رویکرد جدید در مطالعه ی وابستگی به نیکوتین هموار کردیم."

این استراتژی جدید برای مطالعات انتقال استیل کولین و اعتیاد به نیکوتین ضروری است، ضمن آن که طبق گفته ی نویسندگان، این رویکرد می تواند برای سایر داروهایی که نیتروژن نوع سوم دارند به کار گرفته شوند. برای مثال، نسخه های فعال شونده با نور از اپیوئید فنتانیل و داروی ضد افسردگی سیتالوپرام از این دسته هستند. طبق گفته ی درنان، این کار می تواند منجر به تحقیقاتی جدید در بسیاری از جوانب نوروبیولوژی، مانند اختلالات روحی و وابستگی به اوپیوئید، شود که سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع:Medicalxpress

دکتر کیمیا کاظمی
دکتر کیمیا کاظمی