ریسک فاکتورهای ژنتیکی جدیدی برای حساسیت به بادام زمینی و دیگر آلرژی‌های غذایی کشف شد
ریسک فاکتورهای ژنتیکی جدیدی برای حساسیت به بادام زمینی و دیگر آلرژی‌های غذایی کشف شد

آلرژی و ایمنی

بازدید : 1455

بر اساس مقاله‌ چاپ شده در Journal of Allergy and Clinical Immunology، یک تیم تحقیقاتی کانادایی برای دست‌یابی به این یافته‌های نوین، هفت و نیم میلیون‌ لوکوس را در 850 فرد مبتلا به حساسیت به بادام زمینی و 1000 فرد غیرمبتلا بررسی کرده است. این تیم همچنین داده‌های مربوط به 6 پژوهش ژنتیکی دیگر را در جمعیت‌های آمریکای شمالی، استرالیا، آلمان و هلند، دوباره تجزیه و تحلیل کرده است. این کشف، شواهد جدیدی را در مورد نقش ژن‌ها در آلرژی‌های غذایی در اختیار ما قرار می‌دهد و مسیر را برای تحقیقات آینده و تشخیص‌ها و درمان‌های نوین روشن می‌کند.

به گفته دکتر آیدا اسلامی، از نویسندگان این مقاله در دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از موانع در راه درمان‌های نوین در آلرژی‌های غذایی، مشخص کردن ژن‌ها و مسیرهایی است که باید توسط درمان هدف گرفته شوند.

این پژوهش نخستین پژوهشی است که میان یک ژن شناخته شده که c11orf30/EMSY (به طور خلاصه EMSY) نام دارد و آلرژی غذایی، ارتباط برقرار می‌کند. به گفته دکتر اسلامی، EMSY می‌تواند هدف خوبی جهت درمان آلرژی در آینده باشد.

تا پیش از این میان EMSY و اگزما، آسم و وضعیت‌های مرتبط با آلرژی، ارتباطاتی یافته شده بود. پژوهش اخیر نشان دهنده نقش فراگیرتر این ژن در مستعد کردن افراد به ابتلا به آلرژی است. این تیم پژوهشی همچنین شواهدی را یافته است که نشان می‌دهد ممکن است 5 لوکوس دیگر نیز در آلرژی غذایی دخالت داشته باشند.

آلرژی نتیجه هر دو عامل محیط و ژنتیک است. در بسیاری از پژوهش‌ها، نقش محیط در پیدایش آلرژی بررسی و تایید شده است. با این حال، شواهد نشان‌دهنده اساس ژنتیکی آلرژی غذایی بسیار کمترند. با سرنخ‌های ژنتیکی بیشتر، پژوهش‌گران بهتر می‌توانند ابزارهایی را برای شناسایی کودکان در خطر را تولید کنند.

لینک منبع : medicalnewstoday.com

سایر منابع :

2. Asai Y, Eslami A, van Ginkel CD, Akhabir L, Wan M, Ellis G, Ben-Shoshan M, Martino D, Ferreira MA, Allen K, Mazer B. Genome-wide association study and meta-analysis in multiple populations identifies new loci for peanut allergy and establishes c11orf30/EMSY as a genetic risk factor for food allergy. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2017 Oct 10.

متن خبر از رضا سیفوری پور