پنی سیلامین

Penicillamine
PenicillAMINE

موارد استفاده پنی سیلامین

درمان بیماری ویلسون، دفع سيستيين از ادرار، درمان ارتريت روماتوييد، درمان مسمومیت با سرب

توصیه مصرف پنی سیلامین

این کپسول ها ممکن است باز شوند ودر 15 تا 30 میلی لیتر آب میوه یا پوره مخلوط شوند و میل شوند.این دارو نباید همراه با شیر یا فرآورده های لبنی مصرف شود.  از مصرف الکل خودداری شود یا مصرف آن محدود شود. از مصرف مقادیر زیادی از ويتامين آ خودداری شود. بهتر است این دارو با معده ی خالی (یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت بعد از غذا) مصرف شود. مایعات کافی مصرف شود.

در بیماری ویلسون، از مصرف شکلات، حلزون، مغزها، قارچ، جگر، بروکلي و شیره چغندر خودداری شود. 

در مسمومیت با سرب میزان کلسیم رژیم غذایی باید کاهش یابد.

در موارد دفع سيستيين از ادرار باید با مقادیر زیادی آب مصرف شود. 

ممکن است علائمی از جمله بی اشتهایی، تغییر مزه دهان، تهوع، استفراغ و اسهال ایجاد کند. در صورت وجود تب و لرز مداوم، دردهای درمان نشده، نقطه و لکه های سفید در ناحیه دهان یا واژن، خستگی زیاد، علائم عفونت، تنگی نفس، سرفه غیرعادی، کبودی و خونریزی غیرعادی، وجود خون در ادرار، مدفوع، دهان یا استفراغ، تورم صورت و اندام های انتهایی، راس های پوستی یا خارش، درد یا گرفتگی عضلانی، درد هنگام ادرار کردن به پزشک مراجعه شود. 

نحوه مصرف پنی سیلامین

باید 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا و با معده ی خالی مصرف شود. مصرف مکمل پيريدوکسين توصیه می شود مخصوصا در بیماری ویلسون. هم چنین تجویز مولتی ویتامین فاقد مس نیز در بیماری ویلسون توصیه می شود. اگر رژیم. غذایی سبب کاهش آهن شود یک دوره کوتاه مصرف مکمل آهن توصیه می شود. کودکان و خانم های یائسه بیشتر در معرض خطر کمبود آهن هستند. بین مصرف مکمل آهن و این دارو باید حداقل 2 ساعت فاصله وجود داشته باشد. در موارد دفع سيستيين از ادرار مصرف روزانه مایعات افزایش یابد و شب قبل از خواب 2 لیوان آب و در طول شب نیز 2 لیوان آب مصرف شود. در موارد مسمومیت با سرب، کلسیم موجود در رژیم غذایی کاهش یابد.

نام های تجاری خارجی
 • Cuprimine®
 • Depen®
دسته دارویی

عامل شلاته کننده

بارداری راهنمای طبقه بندی دارو ها در بارداری

D

شیردهی
Hexal(ex Sandoz)
 • آرتامین کپسول خوراکی 250 mg (کپسول پنی سیلامین)
 • Rubio
 • کوپریپن کپسول خوراکی 250 mg (کپسول پنی سیلامین)
 • اتانول: از مصرف الکل خودداری شود یا مصرف آن محدود شود.

  غذا: مصرف این دارو با غذا سبب کاهش جذب آن می شود. پس باید با معده ی خالی (1 ساعت قبل یت 2,ساعت بعد از غذا) مصرف شود و باید حداقل با 1 ساعت فاصله از سایر داروها، شیر، انتی اسید، محصولات حاوی زینک یا آهن مصرف شود. مصرف ویتامین آ باید محدود شود.

  اشکال دارویی موجود در ایران

  250 mg

  کپسول نرم

  250 mg

  قرص

  300 mg

  قرص آهسته رهش