پاروکستین

Paroxetine

مشخصات داروی پاروکستین


توصیه مصرف پاروکستین


 • Paroxetine

 • موارد استفاده پاروکستین
 • پاروکستین برای درمان افسردگی ، حملات پَنیک ، وسواس (OCD) ، اختلالات اضطرابی و اختلال استرس پس از سانحه استفاده می شود.

  این دارو با کمک به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) در مغز عمل می کند. پاروکستین به عنوان مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته می شود.

  این دارو ممکن است خلق و خو ، خواب ، اشتها و سطح انرژی شما را بهبود بخشد و ممکن است به بازیابی علاقه شما به زندگی روزمره کمک کند و همچنین ممکن است ترس ، اضطراب ، افکار ناخواسته و تعداد حملات پانیک را کاهش دهد. همچنین ممکن است میل به انجام کارهای مکرر (اجبارهایی مانند شستن دست ها ، شمارش و بررسی) را که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند را ، کاهش دهد.

 • توصیه مصرف پاروکستین
 • در صورت حساسیت به پاروکستین یا مواد دیگر ، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

  قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد:

  • سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال دوقطبی/شیدایی
  • افسردگی ، سابقه شخصی یا خانوادگی اقدام به خودکشی
  • مشکلات کبدی - کلیوی
  • تشنج
  • میزان پایین سدیم در خون
  • زخم روده/خونریزی (بیماری زخم معده) یا مشکلات خونریزی
  • سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)

  این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود یا بینایی شما را تار کند. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند شما را بیشتر سرگیجه یا خواب آلود کند. تا زمانی که نتوانید بر سرگیجه و خواب خود غلبه کنید ، رانندگی نکنید ، از ماشین آلات استفاده نکنید ، یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری یا دید روشن دارد انجام ندهید. از نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود مشورت کنید.

  قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.

  افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه خونریزی یا از دست دادن هماهنگی حساس تر باشند. بزرگسالان مسن نیز ممکن است بیشتر دچار نوعی عدم تعادل نمک (هیپوناترمی) شوند ، به ویژه اگر از قرص های ادرارآور (دیورتیک ها) نیز استفاده می کنند. از دست دادن هماهنگی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

  کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه کاهش اشتها و کاهش وزن حساسیت بیشتری داشته باشند. وزن و قد را در کودکانی که از این دارو استفاده می کنند کنترل کنید.

  مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود چراکه ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند و نوزادانی که از مادرانی که در 3 ماه آخر بارداری از آن استفاده کرده اند متولد می شوند ، گاهی ممکن است علائم ترک مانند مشکلات تغذیه/تنفس ، تشنج ، سفتی ماهیچه ها یا گریه مداوم را تجربه کنند. با این حال ، از آنجا که مشکلات روحی درمان نشده (مانند افسردگی ، حمله هراس ، وسواس و اضطراب) می تواند به یک زن باردار و نوزاد متولد نشده او آسیب برساند ، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه توسط پزشک جور دیگری تجویز شود.
  در عوض ، از پزشک خود بپرسید که آیا داروی متفاوتی برای شما مناسب است یا خیر. اگر قصد بارداری دارید ، باردار می شوید یا فکر می کنید باردار هستید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
  همچنین این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

  هشدار: به دلیل کمبود دارویی در کشور،در صورت عدم موجودی این دارو در داروخانه ها،با پزشک و یا داروساز خود درباره جایگزین کردن داروی خود مشورت کنید.

   

 • نحوه مصرف پاروکستین
 • قبل از شروع مصرف پاروکستین ، راهنمای دارو و در صورت موجود بودن دستور مصرف دارو را که توسط داروساز ارائه شده است را بخوانید. اگر سوالی دارید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

  این دارو را به صورت خوراکی همراه و یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید ، معمولاً یک بار در روز در صبح. مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است حالت تهوع را کاهش دهد. اگر این دارو باعث خواب آلودگی شما در طول روز می شود ، در مورد مصرف آن در عصر با پزشک خود مشورت کنید.

  مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی ، پاسخ به درمان ، سن و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید ، تعیین می شود. حتماً در مورد همه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.
  برای کاهش خطر عوارض جانبی ، پزشک شما را با دوز کم شروع کرده و به تدریج دوز شما را افزایش می دهد. دستورات پزشک خود را با دقت دنبال کنید. دوز خود را افزایش ندهید یا بیشتر از زمان تجویز شده از این دارو استفاده نکنید چراکه در این صورت وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و تنها خطر عوارض جانبی شما افزایش می یابد. این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به شما در به خاطر سپردن ، آن را هر روز در زمان مشخص مصرف کنید.

  بر اساس دستور مصرف سازنده دارو، قرص را قبل از مصرف جویده یا خرد نکنید. با این حال ، بسیاری از داروهای مشابه (قرص های سریع الاثر) را می توان جوید/خرد کرد. دستورات پزشک خود را در مورد نحوه مصرف این دارو دنبال کنید.

  اگر شما پاروکستین را برای مشکلات پیش از قاعدگی مصرف می کنید ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که آن را هر روز در ماه یا فقط 2 هفته قبل از پریود تا اولین روز کامل قاعدگی مصرف کنید.

  مصرف این دارو را حتی اگر احساس درمان کردید ادامه دهید و مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. با قطع ناگهانی این دارو برخی شرایط ممکن است بدتر شود.
  همچنین با قطع این دارو ، ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی ، سردرد ، خستگی ، تغییرات خواب و احساسات مختصر شبیه شوک الکتریکی را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم در حالی که درمان با این دارو را متوقف می کنید ، پزشک ممکن است دوز شما را به تدریج کاهش دهد.
  برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن را فوراً گزارش دهید.

  ممکن است چندین هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو استفاده کنید ، اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

  عوارض جانبی:

  به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

  حالت تهوع ، خواب آلودگی ، سرگیجه ، مشکل در خواب ، کاهش اشتها ، ضعف ، خشکی دهان ، تعریق ، تاری دید و خمیازه کشیدن ممکن است در اثر مصرف پاروکستین رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

  در صورت بروز عوارض جانبی جدی از جمله:

  • لرزش

  • بیقراری ، ناتوانی در سکون

  • کاهش علاقه به رابطه جنسی ، تغییر در توانایی جنسی

  • بی حسی/سوزن سوزن شدن

  • کبودی/خونریزی آسان

  • ضربان قلب سریع/نامنظم

  • ضعف/اسپاسم عضلانی

  • تشنج

  به پزشک مراجعه نمایید.

  در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی از جمله: مدفوع سیاه ، استفراغ که شبیه به قهوه است ، درد/تورم/قرمزی چشم ، بزرگ شدن مردمک چشم ، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب) فوراً از پزشک کمک بگیرید.

  این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت باعث بیماری بسیار جدی به نام سندرم/سمیت سروتونین می شود. اگر از داروهای دیگری که سروتونین را افزایش می دهند نیز استفاده می کنید ، خطر افزایش می یابد ، بنابراین تمام داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید (به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید). در صورت بروز برخی از علائم زیر ضربان قلب سریع ، توهم ، از دست دادن هماهنگی ، سرگیجه شدید ، حالت تهوع/استفراغ/اسهال شدید ، گرفتگی عضلات ، تب غیرقابل توضیح ، آشفتگی/بیقراری غیرمعمول فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  به ندرت ، نعوظ در مردان ممکن است 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد. در صورت وقوع ، استفاده از این دارو را متوقف کرده و بلافاصله از پزشک کمک بگیرید ، در غیر این صورت ممکن است مشکلات دائمی ایجاد شود.

  واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، از جمله:
  بثورات ، خارش/تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس.

  تداخلات دارویی پاروکستین


  • Paroxetine

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی/بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

  برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: تیوریدازین ، داروهای دیگری که می توانند باعث خونریزی/کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکتی مانند کلوپیدوگرل ، NSAID ها مانند ایبوپروفن ، رقیق کننده های خون مانند وارفارین).

  در صورت استفاده از این دارو آسپرین می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال ، اگر پزشک شما به شما توصیه کرده است که از دوز پایین آسپرین برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً 81-162 میلی گرم در روز) استفاده کنید ، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری داده باشد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

  این دارو می تواند حذف سایر داروها را از بدن شما کند کند ، که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از داروهای این دسته عبارتند از اتموکستین ، فنوتیازین ، پیموزید ، ریسپریدون ، تاموکسیفن ، تترابنازین ، داروهای ضد آریتمی مانند پروپافنون/فلکائینید ، داروهای ضد افسردگی TCA مانند دسیپرامین/آمی تریپتیلین و سایر داروها.

  مصرف مهار کننده های MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف مهار کننده های MAO (ایزوکربوکسازید ، لینزولید ، متیلن بلو ، موکلوبمید ، فنلزین ، پروکاربازین ، راساژیلین ، سافینامید ، سلژیلین ، ترانیل سایپرومین) خودداری کنید. اکثر مهار کننده های MAO نیز نباید دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شوند. زمان شروع یا قطع مصرف این دارو را از پزشک خود بپرسید.

  اگر از داروهای دیگری که سروتونین را افزایش می دهند نیز استفاده می کنید ، خطر سندرم/سمیت سروتونین افزایش می یابد. به عنوان مثال می توان به داروهای خیابانی مانند MDMA/"اکستازی" ، مخمر سنت جان ، داروهای ضد افسردگی خاص (شامل SSRI های دیگر مانند سیتالوپرام/فلوکستین ، SNRI مانند دولوکستین/ونلافاکسین) ، تریپتوفان و سایر داروها اشاره کرد. هنگام شروع یا افزایش دوز این داروها احتمال بروز سندرم سروتونین/سمیت بیشتر است.

  در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند ، از جمله الکل ، ماری جوانا (شاهدانه) ، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین) ، داروهای خواب آور یا اضطراب (مانند آلپرازولام ، دیازپام ، زولپیدم) ، شل کننده های عضلانی و  داروهای مسکن مخدر (مانند کدئین)، پزشک خود را مطلع کنید.

  هشدار:برچسب روی تمام داروهای خود (مانند محصولات آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروسازت نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کن.

  این دارو ممکن است با برخی آزمایشات پزشکی/آزمایشگاهی (از جمله اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون) تداخل داشته باشد و احتمالاً نتایج آزمایش های کاذب را ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

  تداخلات غذایی:

  اتانول: ممکن است مصرف همزمان پاروکستین و الکل، باعث افزایش سرکوب سیستم عصبی شود. بیمار جهت افزایش اثرات باید مورد پایش قرار بگیرد و به او هشدارهای لازم داده شود. 

  غذا: حداکثر غلظت سرمی دارو افزایش می یابد اما فراهمی زیستی آن به طور قابل توجهی تغییر نمی کند. 

  گیاه/ مواد مغذی دارویی: از مصرف هوفاریقون، سنبل الطیب،  سام ای، کاوا اجتناب کنید. 

  برچسب پاروکستین


  محصولات تجاری پاروکستین در ایران


  Laboratorios Normon Sa
 • پاروکستین نورمون قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین هیدروکلراید)
 • پاروکستین نورمون قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • GP - GENRICOS PORTUGUESES, LDA
 • پاروکستین جی پی قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • Crescent Pharma Limited
 • پاروکستین هیدروکلراید قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • GSK
 • پکسیل قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • HEXAL
 • پاروکسیت قرص خوراکی 40 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • پاروکسیت قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • Bluepharma
 • پاروکستینا بلوفارما قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • پاروکستینا قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • داروسازی تهران شیمی
 • لوکسیم قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • لوکسیم قرص خوراکی 40 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • بین المللی سپید طب نیا
 • سروستاپ قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • سروستاپ قرص خوراکی 40 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • ابیان فارمد
 • دپاپکس قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • Synthon Hispania S.l.
 • پاروکستین قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت مزیلات))
 • Generis
 • پاروکستین جنریس قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • تدبیر کالای جم
 • رگزوپان قرص خوراکی 20 mg (قرص پاروکستین (بصورت هیدروکلراید))
 • به اشتراک بگذارید


  *** برای ثبت نظر یا پرسش لطفا وارد سایت شوید. ***


  اثربخشی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  راحتی در استفاده

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  رضایتمندی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره
  هیچ نظری ثبت نشده است.
  هیچ پرسشی ثبت نشده است.