متادون

Methadone

مشخصات داروی متادون


 • نام های تجاری خارجی Methadone
  • Dolophine®
  • Methadone Diskets®
  • Methadone Intensol™
  • Methadose®
  • Methadex®
 • دسته دارویی متادون
 • مصرف متادون در بارداری
 • راهنمای طبقه بندی دارو ها در بارداری رده: Cامکان در نظر گرفتن خطر نیست چون مطالعات کافی بروی انسان موجود نیست.

توصیه مصرف متادون


 • Methadone

 • موارد استفاده متادون
 • این دارو برای تسکین درد های خیلی شدید و درمان اعتیاد به مواد مخدر(مانند هروئین) به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی تایید شده استفاده می شود. متادون متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مسکن های اپیوئیدی شناخته می شوند. این دارو به جلوگیری از علائم ترک ناشی از قطع سایر مواد مخدر کمک می کند.

 • توصیه مصرف متادون
 • قبل از مصرف متادون، اگر به متادون حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

  قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه در موارد:

  • اختلالات مغزی (مانند آسیب سر، تومور، تشنج)
  • مشکلات تنفسی (مانند آسم، آپنه خواب، بیماری مزمن انسدادی ریه-COPD)
  •  بیماری کلیوی
  • بیماری کبدی
  • اختلالات روانی / خلقتی (مانند گیجی، افسردگی، افکار خودکشی)
  •  سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)
  •  مشکلات معده/روده (مانند انسداد یبوست، اسهال ناشی از عفونت، ایلئوس فلجی)
  • مشکل در ادرار کردن (مانند بزرگ شدن پروستات)
  •  بیماری پانکراس (پانکراتیت)
  •  بیماری کیسه صفرا

  این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. از نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

  متادون ممکن است باعث ایجاد شرایطی شود که بر ریتم قلب تأثیر می گذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند منجر به ضربان قلب سریع / نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش) شود که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

  خطر طولانی شدن QT ممکن است در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی یا مصرف داروهای دیگری که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود افزایش یابد. قبل از استفاده از متادون، پزشک یا داروساز خود را از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر مطلع کنید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، کندی ضربان قلب، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT). طولانی شدن EKG، مرگ ناگهانی قلبی).

  سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک ها/  ادرارآور ها) یا شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از متادون با پزشک خود صحبت کنید.

  قبل از انجام جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.

  افراد مسن ممکن است نسبت به اثرات این دارو حساس تر باشند، به ویژه گیجی، سرگیجه، خواب آلودگی، تنفس آهسته / کم عمق و طولانی شدن QT (به بالا مراجعه کنید).

  در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید. (به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.)

  این دارو وارد شیر مادر می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی شیرخوار داشته باشد. اگر کودک شما دچار خواب آلودگی غیرعادی، مشکل در تغذیه یا مشکل تنفسی شد، فوراً به پزشک اطلاع دهید. قبل از شیردهی یا اگر قصد قطع شیردهی را دارید با پزشک خود مشورت کنید.

  هشدار: به علت کمبود دارویی در کشور، در صورتی که این دارو را در داروخانه ها پیدا نکردید، با پزشک و یا داروساز خود درمورد جایگزین کردن دارو مشورت کنید.

 • نحوه مصرف متادون
 • قبل از شروع استفاده از متادون، بروشور اطلاعات بیمار را در صورت موجود بودن از طرف داروساز خود بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

  این دارو را طبق دستور پزشک از طریق خوراکی مصرف کنید. می توانید این دارو را همراه ویا یا بدون غذا مصرف کنید. اگر حالت تهوع دارید، مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است کمک کننده باشد. از پزشک یا داروساز خود در مورد راه های دیگر برای کاهش حالت تهوع بپرسید (مانند دراز کشیدن به مدت 1 تا 2 ساعت با حداقل حرکت سر).

  قرص ها را نجوید یا قورت ندهید. قبل از مصرف، دوز را در 4 اونس (120 میلی لیتر) آب یا یک نوشیدنی میوه ای اسیدی (مانند آب پرتقال) حل کنید. بلافاصله تمام مخلوط را بنوشید. اگر دارویی در فنجان باقی ماند، مقدار کمی مایع به آن اضافه کنید و تمام مخلوط را بنوشید. از قبل یک منبع تهیه نکنید. این دارو را تزریق نکنید.

  اگر این دارو را برای درمان درد متوسط ​​تا شدید مصرف می‌کنید، آن را طبق یک برنامه منظم طبق دستور پزشک مصرف کنید، نه آن‌طور که برای دردهای ناگهانی (سریع) لازم است.

  دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است.

  قطع ناگهانی این دارو ممکن است باعث علائم ترک شود، به خصوص اگر برای مدت طولانی یا در دوزهای بالا از آن استفاده کرده باشید. برای جلوگیری از علائم ترک، پزشک ممکن است دوز شما را به آرامی کاهش دهد. اگر علائم ترک مانند بیقراری، تغییرات روانی / خلقتی (از جمله اضطراب، مشکل خواب، افکار خودکشی)، آبریزش از چشم، آبریزش بینی، تهوع، اسهال، تعریق، دردهای عضلانی یا ناگهانی دارید، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. تغییرات در رفتار

  هنگامی که این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است اثربخشی نداشته باشد. اگر این دارو به خوبی از کار افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

  اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات ممکن است باعث اعتیاد شود. در صورت داشتن اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، این خطر ممکن است بیشتر باشد. این دارو را دقیقاً همانطور که برای کاهش خطر اعتیاد تجویز شده است مصرف کنید. توقف درمان نگهدارنده با متادون خطر بالایی برای بازگشت به سوء مصرف مواد مخدر دارد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

  اگر وضعیت شما بهتر نشد یا اگر بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

  عوارض جانبی:

  به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این دلیل تجویز کرده است که او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

  حالت تهوع، استفراغ، یبوست، سبکی سر، سرگیجه، خشکی دهان، خواب آلودگی یا تعریق ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد. برخی از این عوارض جانبی ممکن است پس از مدتی استفاده از این دارو کاهش یابد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

  برای جلوگیری از یبوست، فیبر غذایی بخورید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید. از داروساز خود بپرسید که کدام نوع ملین برای شما مناسب است.

  برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.

  در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله:

  • تنفس قطع شده در خواب (آپنه خواب)
  • تغییرات ذهنی / خلقتی (مانند بی قراری، گیجی، توهم)
  • درد معده / شکم
  • مشکل در ادرار کردن
  • علائم ی که نشان میدهد غدد آدرنال شما  به خوبی کار نمی کنند (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیر معمول، کاهش وزن)
  • تشنج
  • خواب آلودگی غیر معمول/ مشکل در بیدار شدن

  واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله:
  ​ بثورات پوستی، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

  تداخلات دارویی متادون


  • Methadone

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای / غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

  برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای ضد درد خاص (مخلوط آگونیست-آنتاگونیست های اوپیوئیدی مانند پنتازوسین، نالبوفین، بوتورفانول نالترکسون.

  مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از هیچ گونه مهارکننده MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبمید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین) استفاده نکنید. بیشتر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی مصرف این دارو را شروع یا متوقف کنید.

  سایر داروها می توانند بر حذف متادون از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر نحوه عملکرد متادون تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان از مخمر سنت جان، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول)، داروهای HIV (مانند ریتوناویر)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین) نام برد.

  خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی / سرگیجه شدید) ممکن است در صورت استفاده از این دارو با سایر محصولاتی که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی نیز شوند، افزایش یابد. در صورت مصرف سایر فرآورده ها مانند داروهای ضد درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (حشیش)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی(مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. 

  این دارو ممکن است با برخی از آزمایشات آزمایشگاهی (سطوح آمیلاز / لیپاز) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

  تداخلات غذایی:

  اتانول: از مصرف الکل اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث افزایش سرکوب سیستم عصبی شود. 

  غذا: گریپ فوروت و آب گریپ فوروت ممکن است باعث افزایش سطح متادون شود. از مصرف همزمان آنها اجتناب کنید.

  گیاه/مکمل: هوفاریقون ممکن است باعث کاهش سطح متادون و افزایش سرکوب سیستم عصبی شود. سنبل الطیب، آب قاشقی، کاوا و کولا ممکن است باعث افزایش سرکوب سیستم عصبی شود. از مصرف هوفاریقون، کاوا، آب قاشقی، کولا و سنبل الطیب اجتناب کنید. 

  برچسب متادون


  محصولات تجاری متادون در ایران


  تولیدی فاران شیمی تویسرکان
 • متادون 20 میلی گرم(قرص متادون هیدروکلراید)
 • تولید مواد اولیه داروپخش
 • متادون قرص خوراکی 40 mg (قرص متادون هیدروکلراید)
 • متادون محلول خوراکی 25 mg/5 mL (محلول متادون هیدروکلراید)
 • متادون هیدروکلراید محلول خوراکی 25 mg/5 mL 250mL(محلول متادون هیدروکلراید)
 • دارویی و نهاده های زاگرس دارو پارسیان
 • متادون قرص خوراکی 20 mg (قرص متادون هیدروکلراید)
 • متادون قرص خوراکی 5 mg (قرص متادون هیدروکلراید)
 • دارودرمان پارس
 • متادون قرص برای تهیه سوسپانسیون خوراکی 40 mg (قرص برای تهیه سوسپانسیون متادون هیدروکلراید)
 • متادون قرص برای تهیه سوسپانسیون خوراکی 20 mg (قرص برای تهیه سوسپانسیون متادون هیدروکلراید)
 • کارخانجات دارو پخش
 • متادون تزریقی پرنترال 5 mg/1mL 1mL(تزریقی متادون هیدروکلراید)
 • داروسازی اکسیر
 • متادون محلول خوراکی 25 mg/5 mL 250mL(محلول متادون هیدروکلراید)
 • دارو سازی سها
 • متادون سها محلول خوراکی 25 mg/5 mL 250mL(محلول متادون هیدروکلراید)
 • الحاوی
 • متادون-الحاوی محلول خوراکی 25 mg/5 mL 250mL(محلول متادون هیدروکلراید)
 • به اشتراک بگذارید


  *** برای ثبت نظر یا پرسش لطفا وارد سایت شوید. ***


  اثربخشی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  راحتی در استفاده

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  رضایتمندی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره
  هیچ نظری ثبت نشده است.
  هیچ پرسشی ثبت نشده است.

  اشکال دارویی متادون

  5 mg/ml

  تزریقی

  10 mg/ml

  تزریقی

  1 g

  POWDER

  25 mg/ml

  محلول

  5 mg/ml

  محلول

  20 mg

  قرص

  40 mg

  قرص

  5 mg

  قرص

  20 mg

  قرص بازشونده

  40 mg

  قرص بازشونده


  داروهای مرتبط