ایپراتروپیوم+سالبوتامول

Ipratropium+Salbutamol
Ipratropium (Oral Inhalation)

موارد استفاده ایپراتروپیوم+سالبوتامول

گشاد کننده برونش در گرفتگی برونش، در بیماران مبتلا به بیماری مزمن گرفتگی انسدادی ریوی 

توصیه مصرف ایپراتروپیوم+سالبوتامول

از تماس اسپری با چشم اجتناب کنید. بیش از مقدار پیشنهاد شده استفاده نکنید. مایعات کافی مصرف کنید، مگر اینکه مصرف مایعات از سوی درمانگر شما محدود شود.

ممکن است موارد ذیل را ایجاد کند: حساسیت به گرما، اضطراب، سرگیجه، خستگی، خشکی دهان، طعم بد، ناراحتی شکمی، مشکل ادرار کردن. موارد ذیل را به پزشک یا داروساز گزارش کنید: عوارض گوارشی مداوم، سرگیجه، خستگی، تغییرات بینایی، تمش قلب، عدم توانایی دفع مداوم، اضطراب، بی خوابی. 

اینهالر: چشم ها را در زمان استفاده ببندید، در صورت ورود اسپری به چشم ممکن است تاری دید اتفاق بیفتد. در صورتی که نفس خود را ۱۰ ثانیه پس از استفاده نگه دارید، اثر دارو بیشتر می شود. حداقل ۱ دقیقه تا استنشاق بعدی فاصله دهید. 

نوبولایزر: دست ها را قبل و بعد از استفاده بشویید. نوبولایزر را بعد از هر بار استفاده بشویید و خشک کنید. در مخزن دارو را بچرخانید و دارو را در آن فشار دهید.بخش دهانی نوبولایزر را به دهان خود متصل کنید. نوبولایزر را به کمپرسور وصل کنید. به حالت صاف بشینید. کمپرسور را روشن کنید. توجه کنید که دارو از ماسک دهانی یا بخش دهانی نوبولایزر نشت نکند. اگر دارو وارد چشم شود باعث تاری دید موقتی، بدتر شدن گلوکوم، درد چشمی می شود. به آرامی نفس بکشید تا زمانی که دیگر درون نوبولایزر دارویی نباشد ( در حدود ۵ دقیقه). 

به منظور کاهش عوارض و بهبود اثر بخشی دارو می توانید از وسایل حجم دهنده مثل آسم یار، دم یار و آسان نفس استفاده کنید. بچه های کمتر از 8 سال می بایست حتما از این وسایل استفاده کنند.

در صورتی که با مقادیر توصیه شده از دارو، تنگی نفس بهبود نیافت از افزایش دوز دارو خودداری کرده و به پزشک معالج یا اورژانس مراجعه نمایید.

Salbutamol

موارد استفاده ایپراتروپیوم+سالبوتامول

اسپاسم برونش: درمان یا پیشگیری از برونکو اسپاسم ( گرفتگی مجاری برونش ریه ) در بیماران با بیماری بازگشت پذیر انسدادی مجاری تنفسی

گرفتگی مجاری ریه در اثر ورزش : جلوگیری از گرفتگی مجاری ریه

توصیه مصرف ایپراتروپیوم+سالبوتامول

در صورت مشاهده علائم و عوارض زیر به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید :

عدم بهبود علائم و نشانه های آسم مانند تنگی نفس علی رغم استفاده از دارو، بروز تنگی نفس شدید که می تواند نشان دهنده حمله آسم باشد.

درد و احساس فشار و ناراحتی در سینه و احساس تپش قلب

بروز بی خوابی، اضطراب و تحریک پذیری شدید

علائم حساسیت به دارو شامل تورم شدید زبان، صورت لب ها، تنگی نفس شدید، آبی شدن رنگ پوست و گیجی و خواب آلودگی شدید، خارش و تحریک شدید موضعی

 

به منظور کاهش عوارض و بهبود اثر بخشی دارو می توانید از وسایل حجم دهنده مثل آسم یار، دم یار و آسان نفس استفاده کنید. بچه های کمتر از 8 سال می بایست حتما از این وسایل استفاده کنند.

در صورتی که با مقادیر توصیه شده از دارو، تنگی نفس بهبود نیافت از افزایش دوز دارو خودداری کرده و به پزشک معالج یا اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت افزایش نیاز به استفاده از دارو در پی تنگی نفس و در صورت استفاده بیش از یک اسپری در ماه می بایست به علت احتمال تشدید بیماری برای تنظیم داروهای خود با پزشک تماس بگیرید.

برای درمان مشکلات دهانی و برای پیشگیری از مشکلات دندانی، بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.

در صورت خشکی دهان از آدامس و آب نبات بدون قند استفاده نمایید.

نام های تجاری خارجی
  • Atrovent® HFA

US: ProAir HFA; ProAir RespiClick; Proventil HFA; Ventolin HFA; VoSpire ER [DSC]
Canada: Airomir; Ventolin Diskus; Ventolin HFA; Ventolin I.V. Infusion; Ventolin Nebules P.F.; Ventolin 

دسته دارویی

ترکیب آنتی کولینرژیک

Beta2 Agonist

آگونیست گیرنده بتا2

بارداری راهنمای طبقه بندی دارو ها در بارداری

B

شیردهی

It is not known if albuterol is present in breast milk.

The amount of albuterol available systemically following inhalation is significantly less in comparison to oral doses. According to the manufacturer, the decision to continue or discontinue breastfeeding during therapy should take into account the risk of exposure to the infant and the benefits of treatment to the mother. Women with asthma should be encouraged to breastfeed (GINA 2016). Use of albuterol is generally considered acceptable in breastfeeding women when used in usual doses (WHO 2002).

اشکال دارویی موجود در ایران

-

آیروسول دوزبندی شده

-

NEBULISATION


داروهای مرتبط