کاربامازپین

Carbamazepine

مشخصات داروی کاربامازپین


 • نام های تجاری خارجی Carbamazepine
  • Carbatrol®
  • Epitol®
  • Equetro®
  • TEGretol®
  • TEGretol®-XR
 • دسته دارویی کاربامازپین
 • مصرف کاربامازپین در بارداری
 • راهنمای طبقه بندی دارو ها در بارداری رده: Dشواهد مثبت بر وجود خطر در صورت استفاده وجود دارد.

توصیه مصرف کاربامازپین


 • Carbamazepine

 • موارد استفاده کاربامازپین
 • کاربامازپین برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می شود. این دارو به عنوان یک داروی ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می شود. همچنین برای تسکین انواع خاصی از دردهای عصبی (مانند نورالژی سه قلو) استفاده می شود. این دارو با کاهش گسترش فعالیت تشنج در مغز و بازگرداندن تعادل طبیعی فعالیت عصبی عمل می کند.

 • توصیه مصرف کاربامازپین
 • قبل از مصرف کاربامازپین، اگر به آن یا سایر داروهای ضد تشنج (مانند فسفنی توئین، اکسکاربازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، پریمیدون) یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند آمی تریپتیلین، دسیپرامین) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند سوربیتول در سوسپانسیون) باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

  قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه در موارد:

  • کاهش عملکرد مغز استخوان (پوکی و کاهش کارکرد مغز استخوان)
  •  اختلالات خونی (مانند پورفیری، کم خونی)
  • گلوکوم
  •  بیماری قلبی (مانند بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم)
  •  بیماری کلیوی
  •  بیماری کبد
  •  اختلالات روانی / خلقتی (مانند افسردگی)
  •  عدم تعادل مواد معدنی (مانند سطوح پایین سدیم یا کلسیم در خون)

  این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی بیشتر شما شود. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. از نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

  این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. زمان خود را در آفتاب محدود کنید. از اتاق های برنزه کننده و لامپ های آفتابی خودداری کنید. هنگام بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. اگر دچار آفتاب سوختگی یا تاول/قرمزی پوست شدید فوراً از پزشک کمک بگیرید.

  قرص یا سوسپانسیون جویدنی ممکن است حاوی قند باشد. در صورت ابتلا به دیابت یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن یا اجتناب از مصرف قند در رژیم غذایی دارید، احتیاط کنید. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سوال کنید.

  قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

  افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه گیجی، بی ثباتی، یا ضربان قلب نامنظم حساس تر باشند. گیجی و بی ثباتی می تواند خطر افتادن را افزایش دهد. افراد مسن نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد نوعی عدم تعادل مواد معدنی (سطح پایین سدیم در خون) باشند، به خصوص اگر آنها همچنین از "قرص های آب" (ادرار آور) استفاده می کنند.

  در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. با این حال، از آنجایی که تشنج‌های درمان‌نشده یک بیماری جدی است که می‌تواند به زن باردار و جنین داخل رحم او آسیب برساند، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه پزشکتان تجویز کند. اگر قصد بارداری دارید، باردار می شوید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فوراً با پزشک خود در مورد فواید و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید. اگر باردار هستید، مراقبت های دوران بارداری که شامل آزمایش هایی برای نقایص مادرزادی است توصیه می شود. از آنجایی که قرص‌های ضدبارداری، چسب‌ها، ایمپلنت‌ها و تزریق‌ها ممکن است در صورت استفاده با این دارو مؤثر نباشند (همچنین به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید)، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

  این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

  هشدار: به علت کمبود دارویی در کشور، در صورتی که این دارو را در داروخانه ها پیدا نکردید، با پزشک و یا داروساز خود درمورد جایگزین کردن دارو مشورت کنید.

 • نحوه مصرف کاربامازپین
 • قبل از شروع استفاده از کاربامازپین، راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

  این دارو را طبق دستور پزشک به صورت خوراکی همراه با غذا مصرف کنید. اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، قرص ها را قبل از قورت دادن کاملا بجوید.

  اگر از فرم سوسپانسیون این دارو استفاده می کنید، قبل از هر نوبت، بطری را به خوبی تکان دهید. دوز را با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری / قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید. دوزهای سوسپانسیون را از سایر داروهای مایع حداقل 2 ساعت جدا کنید.

  دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است. در کودکان، دوز نیز بر اساس وزن آنها است. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است به شما دستور دهد که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

  از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت در حین استفاده از این دارو خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز شما بگوید که ممکن است این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

  این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در زمان های معینی مصرف کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید به مصرف این دارو ادامه دهید.
  بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. برخی از شرایط (مانند تشنج) ممکن است با قطع ناگهانی این دارو بدتر شوند. ممکن است لازم باشد دوز شما به تدریج کاهش یابد.

  اگر وضعیت شما بهتر نشد یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

  عوارض جانبی:

  به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این دلیل تجویز کرده است که او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

  حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، خواب آلودگی، یبوست، خشکی دهان یا بی ثباتی ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

  در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله:

  • سردردهایی که شدید هستند یا از بین نمی روند
  • علائم مشکلات کبدی (مانند تهوع / استفراغی که قطع نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم/ زردی چشم / پوست، ادرار تیره)
  •  علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)
  •  زخم های دهان
  •  غش
  •  ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم
  •  حرکات غیر معمول چشم (نیستاگموس)
  •  تغییرات بینایی (مانند تاری)
  • درد مفاصل
  •  تورم مچ پا / پا
  • درد / قرمزی / تورم بازوها یا پاها
  • بی حسی / گزگز دست ها / پاها
  •  علائم سطوح پایین سدیم در خون (مانند خواب آلودگی شدید)
  •  تغییرات ذهنی / خلقی از جمله گیجی

  تعداد کمی از افرادی که برای هر بیماری (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) داروهای ضد تشنج مصرف می‌کنند ممکن است افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی / روانی را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده / مراقبتان متوجه تغییرات غیرعادی / ناگهانی در خلق و خوی، افکار یا رفتار خود از جمله علائم افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی، افکار در مورد آسیب رساندن به خودتان شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

  واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله:
  بثورات پوستی، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک کمک کنید.

  این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

  تداخلات دارویی کاربامازپین


  • Carbamazepine

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای / غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

  برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: برخی از ضد قارچ های آزول (ایزاووکونازونیوم، وریکونازولارلیستات.

  مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف مهارکننده های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین) خودداری کنید. بیشتر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی مصرف این دارو را شروع یا متوقف کنید.

  سایر داروها می توانند بر حذف کاربامازپین از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر نحوه عملکرد کاربامازپین تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتینخار مریم و غیره اشاره کرد.

  کاربامازپین می‌تواند سرعت حذف سایر داروها را از بدن شما افزایش دهد، که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه‌هایی از داروهای تحت تأثیر شامل آرتمتر / لومفانترین، بوسپروویر، داروهای خاصی که برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می‌شوند (ضد انعقادها مانند آپیکسابان، ریواروکسابان)، مسدودکننده‌های کانال کلسیم خاص (مانند نیفدیپین، نیمودیپین)، نفازودون، HIV NNRTIs (مانند دلاویریدین، افاویرینز، اتراویرین، ریلپیویرین)، پرازیکوانتل، رانولازین و غیره.

  این دارو ممکن است اثربخشی پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص، چسب یا حلقه را کاهش دهد. این می تواند باعث بارداری شود. با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید که آیا باید از روش های قابل اعتماد کنترل بارداری پشتیبان در حین مصرف این دارو استفاده کنید. همچنین اگر لکه بینی جدید یا خونریزی شدید دارید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا اینها ممکن است نشانه هایی باشند که کنترل بارداری شما به خوبی کار نمی کند.

  اگر از سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (حشیش)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانندکاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و مسکن های مخدر (مانند کدئین، هیدروکودون) به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. 

  برچسب روی تمام داروهای خود (مانند محصولات آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید.

  این دارو ممکن است با برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی (مانند عملکرد تیروئید، برخی آزمایش‌های بارداری) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج نادرست آزمایش شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

  تداخلات غذایی:

  اتانول: افزایش ضعف سیستم عصبی. از مصرف همزمان اتانول خودداری شود.

  غذا: در صورت مصرف این دارو همراه با غذا یا آب گریپ فوروت، اثر آن افزایش می یابد. از مصرف همزمان اب گریپ فوروت خوددراي شود. همراه با مايعات کافی مصرف شود. (مگر در افرادی که منع مصرف مایعات دارند).

  ترکیبات گیاهی: گل مغربی آستانه تشنج را پایین می آورد. سنبل الطیب، علف چای، کاوا، آب قاشقی سبب تضعیف بیشتر سیستم عصبی می شوند. از مصرف گل مغربی، سنبل الطیب، علف چای، کاوا و آب قاشقی خودداری شود.

  برچسب کاربامازپین


  محصولات تجاری کاربامازپین در ایران


  داروسازی رها اصفهان
 • كاربامازپين قرص خوراکی 200 mg (قرص کاربامازپین)
 • تگاتارد قرص پیوسته رهش خوراکی 400 mg (قرص پیوسته رهش کاربامازپین)
 • تگاتارد قرص پیوسته رهش خوراکی 200 mg (قرص پیوسته رهش کاربامازپین)
 • تگاتارد سوسپانسیون خوراکی 100 mg/5mL 250mL(سوسپانسیون کاربامازپین)
 • داروسازی جالینوس
 • کاربامازپین-جالینوس قرص خوراکی 200 mg (قرص کاربامازپین)
 • Hexal
 • کاربامازپین هگزال قرص پیوسته رهش خوراکی 400 mg (قرص پیوسته رهش کاربامازپین)
 • رامو فارمین
 • کاربارام قرص خوراکی 200 mg (قرص کاربامازپین)
 • Novartis
 • تگرتول سی آر قرص پیوسته رهش خوراکی 400 mg (قرص پیوسته رهش کاربامازپین)
 • تگرتول سی آر قرص پیوسته رهش خوراکی 200 mg (قرص پیوسته رهش کاربامازپین)
 • تگرتول سوسپانسیون خوراکی 100 mg/5mL 250mL(سوسپانسیون کاربامازپین)
 • تگرتول سی آر قرص خوراکی 200 mg (قرص کاربامازپین)
 • سبحان دارو
 • تگرازپین قرص خوراکی 200 mg (قرص کاربامازپین)
 • دارو سازی سها
 • کاربامازپین سها سوسپانسیون خوراکی 100 mg/5mL 120mL(سوسپانسیون کاربامازپین)
 • به اشتراک بگذارید


  *** برای ثبت نظر یا پرسش لطفا وارد سایت شوید. ***


  اثربخشی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  راحتی در استفاده

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  رضایتمندی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره
  هیچ نظری ثبت نشده است.
  هیچ پرسشی ثبت نشده است.

  اشکال دارویی کاربامازپین

  100 mg/ml

  سوسپانسیون

  100 mg/ml

  شربت

  200 mg

  قرص

  200 mg

  قرص طولانی رهش

  400 mg

  قرص طولانی رهش


  داروهای مرتبط