بروموکریپتین

Bromocriptine

مشخصات داروی بروموکریپتین


توصیه مصرف بروموکریپتین


 • bromocriptine

 • موارد استفاده بروموکریپتین
 • این دارو با رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود.

  بروموکریپتین یک داروی ارگوت است که اعتقاد بر این است که عملکرد انسولین بدن شما را بهتر می کند و کنترل قند خون را بهبود می بخشد. کنترل قند خون بالا به جلوگیری از آسیب کلیه ، نابینایی ، مشکلات عصبی ، از دست دادن اندام ها و مشکلات عملکرد جنسی کمک میکند. کنترل صحیح دیابت همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد.

 • توصیه مصرف بروموکریپتین
 • در صورت حساسیت به بروموکریپتین و یا سایر داروهای ergot (مانند ارگونوین ،  پرگولید) و یا مواد دیگر، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

  قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد:

  • سردردهای میگرنی که باعث غش می شوند
  • اختلالات روانی / خلقی (مانند افسردگی ، روان پریشی ، اسکیزوفرنی ، زوال عقل)
  • فشار خون بالا
  • بارداری اخیر (به ویژه با فشار خون بالا) 

  این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند شما را بیشتر سرگیجه یا خواب آلود کند. تا زمانی که نتوانید با خیال راحت این کارها را انجام دهید ، رانندگی نکنید ، از ماشین آلات استفاده نکنید ، یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید. هنگام مصرف این دارو ، نوشیدنی های الکلی را محدود کنید زیرا همچنین می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود مشورت کنید.

  هنگامی که بدن شما تحت فشار است (مانند تب ، عفونت ، جراحت یا جراحی) کنترل قند خون دشوارتر است. با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی ، داروها یا آزمایش قند خون شما باشد.

  قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.

  در دوران بارداری ، این دارو فقط در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند باعث افزایش خطرناک فشار خون در دوران بارداری شود. خطرات و مزایا را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو نباید در زنانی که به تازگی زایمان کرده اند به دلیل خطر عوارض جانبی جدی استفاده شود.

  این دارو ممکن است بر تولید شیر مادر تأثیر بگذارد. بنابراین ، شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

  هشدار : به علت کمبود دارویی در کشور، در صورت موجود نبودن این دارو در داروخانه ها ، برای جایگزین کردن دارو با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

 • نحوه مصرف بروموکریپتین
 • قبل از شروع مصرف بروموکریپتین ، جزوه اطلاعات بیمار را در صورت داروساز بخوانید. اگر سوالی دارید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

  این دارو را به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک ، معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. این دارو باید 2 ساعت پس از بیدار شدن صبح مصرف شود.
  برای کاهش خطر عوارض جانبی ، ممکن است پزشک شما را راهنمایی کند که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. این دارو اغلب باعث سرگیجه می شود ، به ویژه درست بعد از اولین دوز یا هر زمان که دوز شما افزایش یابد. برای کاهش خطر آسیب ناشی از زمین خوردن ، بلافاصله پس از مصرف اولین دوز خود بنشینید یا دراز بکشید یا هر زمان که دوز شما افزایش یافت یا اگر احساس سرگیجه کردید.

  بین برند های مختلف بروموکریپتین جابجا نشوید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. سایر برند ها ممکن است تأثیر مشابهی بر کنترل قند خون نداشته باشند.
  به خاطر داشته باشد که مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تعیین می شود.

  این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به شما در به خاطر سپردن ، آن را هر روز در زمان مشخص مصرف کنید.

  اگر علائم شما بهبود نیافت یا بدتر شد (قند خون شما خیلی بالا یا پایین شد) به پزشک خود اطلاع دهید.

  عوارض جانبی:

  به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

  تهوع ، استفراغ ، کاهش اشتها ، یبوست ، سرگیجه ، خواب آلودگی ، سردرد ، سوزش سر دل ، آبریزش بینی و ضعف ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

  این دارو می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. این امر ممکن است در صورت عدم دریافت کالری کافی از غذا یا انجام ورزش های غیرمعمول سنگین رخ دهد. علائم کاهش قند خون شامل موارد زیر میباشد:

  • تعریق ناگهانی

  • لرزش

  • ضربان قلب سریع

  • گرسنگی

  • تاری دید

  • سرگیجه یا سوزن سوزن شدن دست و پا

  همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین عادت خوبی است. اگر این اشکال قابل اعتماد گلوکز را ندارید ، با خوردن یک منبع سریع قند مانند قند روی میز ، عسل یا آب نبات ، قند خون خود را به سرعت افزایش دهید یا آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید. بلافاصله در مورد واکنش و نحوه استفاده از این محصول به پزشک خود اطلاع دهید. برای جلوگیری از کاهش قند خون ، وعده های غذایی را طبق برنامه منظم بخورید و وعده های غذایی را حذف نکنید. با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا بدانید در صورت از دست دادن غذا باید چه کار کنید.

  علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل موارد زیر میباشد:

  • تشنگی

  • افزایش ادرار

  • گیجی

  • خواب آلودگی

  • گرگرفتگی

  • تنفس سریع

  • بوی تنفس میوه ای

  در صورت بروز این علائم ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است دوز مصرفی شما افزایش یابد.

  برخی از افرادی که از بروموکریپتین استفاده می کنند گزارش کرده اند که در حین فعالیتهای معمول روزانه (مانند صحبت با تلفن ، رانندگی) به طور ناگهانی به خواب رفته اند. در برخی موارد ، خواب بدون هیچ گونه احساس خواب آلودگی از قبل اتفاق افتاده است. بنابراین ، تا زمانی که مطمئن نشدید این دارو باعث خواب آلودگی یا خواب ناگهانی نمی شود ، نباید رانندگی کنید یا در سایر فعالیت های احتمالاً خطرناک شرکت کنید. در صورت افزایش خواب آلودگی یا خواب در طول روز ، تا زمانی که این اثر را با پزشک خود در میان نگذاشته اید ، رانندگی نکنید یا در فعالیتهای احتمالی خطرناک دیگری شرکت نکنید. با مصرف الکل یا سایر داروهایی که می توانند باعث خواب آلودگی شوند ، خطر شما افزایش می یابد.

  همچنین ممکن است در اثر مصرف این دارو، دچار افت ناگهانی فشار خون شوید. این اثر می تواند باعث سرگیجه ، حالت تهوع و غش شود. کاهش فشار خون بیشتر هنگام شروع مصرف دارو ، افزایش دوز یا افزایش ناگهانی است. برای کاهش خطر ، برای کاهش این عارضه ، به آرامی از حالت نشسته یا دراز کشیده بلند شوید.

  در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله: مشکلات بینایی (مانند تاری دید/دوبینی) ، تغییرات ذهنی/خلقی (مانند افسردگی ، گیجی ، توهم ، بی قراری) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

  واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، از جمله:
  بثورات ، خارش/تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس.

  تداخلات دارویی بروموکریپتین


  • bromocriptine

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.  لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی/بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

  سایر داروها می توانند بروموکریپتین را از بدن شما حذف کنند ، که ممکن است بر نحوه عملکرد بروموکریپتین تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به سایمتیدین ، ​​کوبیسیستات ، تلیترومایسین ، داروهای ضد قارچ آزول (مانند کتوکونازول) ، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین) ، مهار کننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر) ، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین) ، مخمر سنت جان و غیره اشاره کرد.

  در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند ، از جمله الکل ، ماری جوانا (شاهدانه) ، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین) ، داروهای خواب آور یا اضطراب (مانند آلپرازولام ، دیازپام ، زولپیدم) ، شل کننده های عضلانی، مسکن ها (مانند کدئین) ، داروهای روانپزشکی (مانند کلرپرومازین ، ریسپریدون ، آمی تریپتیلین ، ترازودون)، پزشک خود را مطلع کنید.

  برچسب روی تمام داروهای خود (مانند محصولات آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید.

  داروهای بتا بلاکر (مانند متوپرولول ، پروپرانولول ، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع و تپنده ای که معمولاً هنگام افت شدید قند خون احساس می کنید (هیپوگلیسمی) جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون مانند سرگیجه ، گرسنگی یا تعریق تحت تأثیر این داروها قرار نمی گیرد.

  بسیاری از داروها می توانند بر قند خون شما تأثیر بگذارند و کنترل آن را دشوارتر می کند. قبل از شروع ، قطع یا تغییر هرگونه دارویی ، با پزشک یا داروساز خود در مورد تأثیر دارو بر قند خون خود مشورت کنید. به طور منظم قند خون خود را طبق دستورالعمل بررسی کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت بروز علائم قند خون بالا یا پایین فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. (همچنین به بخش عوارض جانبی مراجعه کنید.) پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

  تداخلات غذایی :

  اتانول: از مصرف همزمان این دارو با الکل اجتناب کنید ( الکل ممکن است باعث افزایش عوارض گوارشی شود یا عدم تحمل به اتانول ایجاد شود).

  گیاه/مواد مغذی دارویی: هوفاریقون ممکن است باعث کاهش سطح بروموکریپتین شود.

  برچسب بروموکریپتین


  محصولات تجاری بروموکریپتین در ایران


  داروئی ارایشی وبهداشتی مینو
 • بروموکریپتین-مینو قرص خوراکی 2.5 mg (قرص بروموکریپتین (بصورت مزیلات))
 • ایران هورمون
 • بروموزیت-آی اچ قرص خوراکی 2.5 mg (قرص بروموکریپتین (بصورت مزیلات))
 • به اشتراک بگذارید


  *** برای ثبت نظر یا پرسش لطفا وارد سایت شوید. ***


  اثربخشی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  راحتی در استفاده

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  رضایتمندی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره
  هیچ نظری ثبت نشده است.
  هیچ پرسشی ثبت نشده است.

  اشکال دارویی بروموکریپتین

  2.5 .mg

  قرص


  داروهای مرتبط