آلیسکرن

Aliskiren

مشخصات داروی آلیسکرن


 • نام های تجاری خارجی Aliskiren
  • Tekturna®
  • Rasilez®
 • دسته دارویی آلیسکرن
 • مصرف آلیسکرن در بارداری
 • راهنمای طبقه بندی دارو ها در بارداری رده: Dشواهد مثبت بر وجود خطر در صورت استفاده وجود دارد.

توصیه مصرف آلیسکرن


 • Aliskiren

 • موارد استفاده آلیسکرن
 • این دارو برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا از سکته مغزی ، حمله قلبی و مشکلات کلیوی جلوگیری می کند. آلیسکرن با شل کردن عروق خونی عمل می کند تا خون راحت تر جریان یابد.

  متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان مهار کننده های مستقیم رنین شناخته می شوند. این دارو به دلیل افزایش خطر عوارض جانبی برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود.

 • توصیه مصرف آلیسکرن
 • قبل از مصرف آلیسکیرن ، در صورت حساسیت به آن و یا مواد دیگر ، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.  این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

  قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد:

  • دیابت
  • بیماری کلیوی
  • کم آبی بدن
  • عدم تعادل الکترولیت ها

  این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند شما را بیشتر سرگیجه کند. تا زمانی که نتوانید با خیال راحت این کر ها را انجام دهید ، رانندگی نکنید ، از ماشین آلات استفاده نکنید ، یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود مشورت کنید.

  تعریق زیاد ، اسهال یا استفراغ ممکن است باعث ایجاد سبکی سر در شما شود. اسهال یا استفراغ طولانی مدت را به پزشک خود گزارش دهید.

  این دارو ممکن است سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم ، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

  قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.

  مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

  مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

  هشدار : بدلیل کمبود دارویی در کشور ، در صورت موجود نبودن این دارو در داروخانه ها ، با پزشک و یا داروساز خود برای جایگزین کردن دارو مشورت کنید.

 • نحوه مصرف آلیسکرن
 • قبل از شروع مصرف این دارو ، جزوه اطلاعات بیمار را در صورت داروساز بخوانید. اگر سوالی دارید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

  این دارو را طبق دستور پزشک ، معمولاً یکبار در روز از طریق دهان مصرف کنید. شما می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید ، اما مهم است که یک راه را انتخاب کرده و با هر دوز این دارو را به همان روش مصرف کنید. غذاهای پر چرب ممکن است میزان جذب این دارو را در بدن کاهش دهند ، بنابراین بهتر است از مصرف این دارو با وعده غذایی پرچرب خودداری کنید.

  از مصرف آب میوه (مانند سیب ، گریپ فروت یا پرتقال) خودداری کنید زیرا ممکن است جذب این دارو را کاهش دهد.

  مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تعیین می شود.

  این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به شما در به خاطر سپردن ، آن را هر روز در زمان مشخص مصرف کنید. مصرف این دارو را حتی اگر احساس خوبی دارید ادامه دهید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند. ممکن است 2 هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو استفاده کنید.

  اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد (میزان فشار خون شما همچنان بالا یا افزایش می یابد) به پزشک خود اطلاع دهید.

  عوارض جانبی:

  به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

  سرگیجه ، سبکی سر ، سرفه ، اسهال یا خستگی ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
  برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر ، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید.

  در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله:

  • غش
  • علائم سطح بالای پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی ، کندی / نامنظم شدن ضربان قلب)
  • علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)

  فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

  واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، از جمله:
  بثورات ، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس.

  تداخلات دارویی آلیسکرن


  • Aliskiren

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی/بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

  برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند (از جمله مهار کننده های ACE مانند بنازپریل / لیزینوپریل ، داروهای ARB مانند کاندسارتان / لوزارتان ، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون).

  داروهای دیگر می توانند بر حذف آلیسکیرن از بدن شما تأثیر بگذارند ، که ممکن است بر نحوه عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ایتراکونازول ، سیکلوسپورین ، کینیدین و سایر موارد اشاره کرد.

  برخی از محصولات دارای ترکیباتی هستند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند. به داروساز خود بگویید که از چه محصولاتی استفاده می کنید و نحوه استفاده ایمن از آنها (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی ، داروهای رژیمی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن) را بپرسید.

  تداخلات غذایی:

  مصرف همزمان با غذاهای چرب ، جذب این دارو را کاهش میدهد.

  مصرف آب گریپ فروت نیز میتواند غلظت سرمی را افزایش داده و در نتیجه آن خطر عوارض جانبی را زیاد کند.

  محصولات تجاری آلیسکرن در ایران


  Novartis
 • راسیلز قرص خوراکی 300 mg (قرص آلیسکیرن همی فومارات)
 • به اشتراک بگذارید


  *** برای ثبت نظر یا پرسش لطفا وارد سایت شوید. ***


  اثربخشی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  راحتی در استفاده

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره

  رضایتمندی

  پنج ستاره
  چهار ستاره
  سه ستاره
  دو ستاره
  یک ستاره
  هیچ نظری ثبت نشده است.
  هیچ پرسشی ثبت نشده است.

  اشکال دارویی آلیسکرن